Aki egy tandemugrás során már megtapasztalta ezt az élményt, tudja, hogy egy igazán vérpezsdítő dologról van szó, amit talán úgy lehetne szavakba önteni, hogy a nagybetűs szabadság. De mi történik közben? Járjunk utána egy kicsit a zuhanás fizikájának!
Definíció szerint a szabadesés nem más, mint a test mozgása, amikor azt kezdősebesség nélkül elengedjük, és hagyjuk esni, úgy, hogy azt semmi ne befolyásolja, csupán a gravitáció. A Föld légköréből adódóan ehhez természetesen hozzá kell venni a közegellenállást, mint befolyásoló tényezőt, lényegében éppen ez az, ami lehetővé teszi az ejtőernyőzést.
Iskolásként Te is megtanultad, hogy ha a magasból elengedünk egy testet, az 9,81 méter per szekundum négyzet gyorsulással fog a földre zuhanni. Van azonban egy úgynevezett kritikus sebességnek nevezett szint, ha ezt eléri a test, onnantól már nem gyorsul tovább:
1. Ejtőernyősöknél hason zuhanva 180-210 kilométer per órás sebességnél
2. Tandemugróknál szintén hason zuhanva 250-350 kilométer per órás sebességnél
3. Ejtőernyősöknél fejen zuhanva pedig akár 500 kilométer per órás sebességnél is lehet
Nem csoda, ha úgy gondolod, hogy ezzel a sebességgel nehéz elképzelni a biztonságos földet érést, de ne feledd, hogy ez csak az ugrás szabadesés része. Ezen a ponton kerül reflektorfénybe az ejtőernyő, melynek segítségével le lehet lassítani a sebességet annyira, hogy a földet érés zökkenőmentes legyen.
A tandemugrás körülbelül 3500 méteres magasságból indul, és ebből 45 másodperc a szabadesés. Ez talán csak egy röpke pillanatnak tűnik, de biztosra veheted, hogy életed egyik legkülönlegesebb élménye lesz, ha belevágsz.
Látsz fantáziát a programban? Netán úgy gondolod, hogy nem Neked való a dolog, viszont ismersz valakit, aki odáig lenne egy ilyen élményért? A Tandemcentrum csapata többféle lehetőséggel és ajándékkupon vásárlási lehetőséggel is vár, érdemes körülnézned náluk!