Ha elhatározzuk, hogy akváriumot szeretnénk telepíteni otthonunkba, akkor több dolgot is át kell gondolnunk mielőtt belevágunk. A Vital Pet akváriumai között számtalan változatot találhatunk, de hogy melyiket válasszuk, az egy kicsit hosszabb tervezés eredménye legyen! Cikkünkben a kezdeti lépésekben igyekszünk segíteni.
Milyen halakat szeretnénk tartani?
Akváriumunk megtervezését kezdjük azzal, hogy milyen halakat szeretnénk tartani. A vegyes akvárium nagyon mutatós, hiszen a különböző halak kavalkádja színpompás látvány. A másik lehetőség a biotóp akvárium, ahol azonos élőhelyről származó halak élnek együtt.
Hová tegyük az akváriumot?
Ez legyen a következő lépés az akváriumtervezés folyamatában. Gondolhatnánk azt, hogy mindegy, hogy hová tesszük, csak jól mutasson, ez azonban nem biztos, hogy megfelelő a halak számára. Az akváriumot ugyanis ne rakjuk huzatos helyre, valamint a fűtőtest közelébe. Ezen kívül kerüljük azokat a helyeket, ami nagyon forgalmas, illetve közvetlen napsugárzás éri.
Mire tegyük az akváriumot?
Az akvárium nagy súlyú, hiszen egy 80 literes akvárium akár 100 kg-ot is nyomhat. Éppen ezért jól válasszuk ki a helyét, hiszen áthelyezése feltöltött állapotban gyakorlatilag lehetetlen. A hatalmas súly miatt az sem mindegy, hogy mire tesszük rá akváriumunkat.
Vásároljunk erős szekrényt, vagy speciálisan akvárium számára készített bútort. Az akvárium alá mindenképpen kerüljön 1-2 cm vastag hungarocell vagy polifoam, ez ugyanis megfelelő alátámasztást fog biztosítani neki. A szekrény azért is jó választás, mert beletehetjük az akváriumhoz tartozó eszközeinket.
Mekkorák az anyagi lehetőségeink?
Fontos tisztázni, hogy mennyi pénzt szánunk az akvárium kialakítására, mivel az akváriumon és a halakon kívül rengeteg egyéb eszközre lesz szükség ahhoz, hogy egy hosszú távon is fenntartható, esztétikus, egészséges halállománnyal rendelkező akváriumra tegyünk szert.
Mielőtt belevágunk, adjuk össze az összes felszerelés, a növények és a halak árát és csak akkor kezdjünk bele, ha rendelkezünk a teljes összeggel és vállaljuk a rendszeres havi kiadásokat is.
Milyen méretű akváriumot válasszunk?
Ne gondoljuk azt, hogy kis akvárium, kis gond, nagy akvárium nagy gond. Majdhogynem éppen fordítva van, mivel a nagy akváriumban könnyebben beáll a biológiai egyensúly, valamint lassabban szaporodnak fel a káros anyagok, ezért kevesebb takarítást igényel. Legideálisabb a 54-112 liter közötti méret. Kizárólag szögletes akváriumot válasszunk, a gömbakváriumot felejtsük el!
Az akvárium kiváló dekorációs eleme lesz lakásunknak, vendégeink figyelmét azonnal fel fogja kelteni. Ahhoz azonban, hogy nekünk is folyamatosan örömet okozzon, ezek az alapvető tervezési kérdések kihagyhatatlanok!