30 °C, Budapest
30 °C
Budapest
Holnap
25°
Holnapután
20°
Kedd
24°
2023.09.23. szombat, Tekla
filter.hu filter.hu

Mi segít elviselni a nagy forróságot?

A kánikula nem csak a közérzetünkre, de az egészségünkre is rányomhatja a bélyegét: a tartós hőségben nem csak megizzadunk, hanem csökken a fizikai és a szellemi munkavégző-képességünk is. Jelentkezhet fáradékonyság, tompaság, ingerlékenység. Nem igazán merészkedünk ki az utcára, csak a kora reggeli, vagy esti órákban. De mit tehetünk a hőség ellen? Hogyan enyhítsük a kánikula okozta kellemetlenségeket? Íme néhány tipp, hogyan érezhetjük magunkat kellemesebben a nagy forróságban, kánikula idején!

Ruhatippek forróság idejére

A forróságban a legjobb, ha lenge és légáteresztő ruhát választunk. A kevésbé tapadós öltözetben a bőrünk is tud „lélegezni”, és miközben hűti magát, mi kevésbé érezzük, hogy folyik rólunk a víz. A megfelelő anyagok szintén csökkentik az izzadást, ezért ajánlott vászon és pamut anyagot választani a műszálas darabok helyett. Férfiaknak egy jó rövidnadrág ajánlott, míg hölgyeknek a legjobb viselet ilyenkor egy vászonruha. A vászon ingek is nagyon csinos nyári viseletnek minősülnek mind a nők, mind pedig a férfiak körében.  Uraknak a laza, rövidujjú ing is jó választás lehet ilyen melegben. Színben pedig a világos árnyalatok (krémszín, vagy a nyári fagyiszínek pasztell változatai), különösen a fehér az ideális, mivel fényvisszaverő hatásának köszönhetően kevésbé viselnek meg minket a tűző napsugarak.

Újra hódító útjára indult a kalap a divatvilágban. Korábban is feltűnt néhány csinos darab a vízparton és a napozók között, de ezen a nyáron számtalan színben és formában kínálkoznak fel nekünk az üzletekben. Ne halogassuk a vásárlást, hiszen nem csak divatos, de rendkívül hasznos is. Karimától függően nem csak a fejünk búbját védik meg az erős sugaraktól, hanem az arcunkat is a leégéstől. Persze a sportosabbak viselhetnek baseball sapkát, ám viselésének hátránya hogy a nyakunk szabadon marad, így könnyen leéghet. Ezért mindig kenjük be naptejjel azokat a testrészeinket, ahol bőrünk szabadon van!

Lakásunk hűtése

Ha szeretnénk spórolni a légkondival, íme néhány jó tanács lakásunk hűtésére is. Húzzuk le a redőnyöket, reluxákat, húzzuk a be a sötétítő függönyt, így kívül tarthatjuk a napfényt és azzal együtt a forróságot. Pár fokkal hűvösebb lehet a lakás, ha bevetjük a következő trükköt: tegyünk egy fém vagy üveg tálba sós jeget és helyezzük a ventilátor elé. A készüléket úgy állítsuk be, hogy a levegőt az edényre fújja. Használhatunk műanyag flakont is: 10%-ban töltsük fel sóval, 70%-ban vízzel, aztán fagyasszuk le. Ezzel a módszerrel egy nagyon fapados, de hatásos léghűtőt kapunk, ami képes elviselhetőbbé tenni a kánikulát.

Ételek, fűszerek a kánikulában

Vannak olyan ízek, illatok, fűszerek, amelyekhez hűvös, hideg érzetet társít az agyunk, ilyen a menta, az ánizs, a koriander, a sáfrány, a kardamom, a kapor és a kurkuma is. Ezeket használhatjuk hűsítő italokhoz, salátákhoz, mentaleveleket magában is rágcsálhatunk. Ami még nagy fegyver lehet a hőségben, ha valaki el tudja viselni: a csípős ételek. Ugyanis a csípős ételek fogyasztásakor a chilipaprikákban lévő kapszaicin benyomja az agyban a hűtés gombot, és az ember elkezd izzadni. Ezzel pedig a test olyan hőmérsékletűre hűti magát, ami éppen megfelelő - persze ehhez ki kell bírni a csípős ételt és az izzadást, de utána a közérzet nagymértékben javulhat a hőségben.

Forró leves helyett jólesik nyáron egy hűsítő, zamatos gyümölcsleves. De csakis egészségesen! Minél kevesebb cukorral édesítsük, tejszín helyett natúr joghurttal tegyük krémesebbé! Ha zöldségre vágyunk, idényzöldségekből is készíthetünk hidegen fogyasztható leveseket, például hideg uborkalevest, sóskalevest, paradicsomlevest.

Folyadékfogyasztás a nagy forróságban

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy igyunk bőségesen folyadékot a kánikula okozta rosszullét, szédülés, ájulás elkerülése érdekében! Alkoholt lehetőleg ne fogyasszunk, mert a melegítő hatás mellett az alkohol vízhajtóként is működik, ami különösen veszélyes lehet egy olyan szituációban, amikor valószínűleg eleve kiszáradásközeli állapotban vagyunk. Az alkohol hatására a vesék fokozott működésre kapcsolnak és több vizeletet választanak ki.

Hőségben még fontosabb, hogy tudatosan alakítsuk ki a folyadékfogyasztási szokásainkat, azaz a napi tevékenységeinkbe iktassunk be hosszabb-rövidebb pihenőket, és ezeket használjuk ki egy-egy pohár frissítő ital vagy lédús gyümölcs elfogyasztására. Ha már nagyon unjuk a vizet, díszítsük, ízesítsük italunkat szivárvány-jégkockával: gyümölcsdarabokat, gyümölcslét, limonádét fagyasszunk le jégkockának és ezeket tegyük a hűsítő italba.