Melyik stílusba illik az üvegkorlát és melyikbe nem?
Az üvegkorlátokat a modern és minimalista stílusban épült lakóházak vagy lakások számára találták ki. Az egyszerű vonalak, az áttetszőség és semlegesség azt a cél szolgálják, hogy a harmónia ne sérüljön, illetve a fény át tudjon szűrődni. A ház stílusával már a tervezéskor foglalkozni kell, a kulcsrakészház.hu alaprajz ötletei kiváló kiindulópontok lehetnek.
Ismét virágkorát éli a múlt század közepén létrejött stílusirányzat, a mid century modern. Mind a múltban, mind most is jellemző a fent említett korlátok használata, igaz, akkor még hangsúlyos, acélból készült merevítésekkel rögzítették az üvegtáblákat. Régebbi stílusok közül az art deco használt még előszeretettel üvegből készült termékeket, ennek a stílusnak az újjáéledése a glamour, amely szintén kedveli.
Ahová viszont egyáltalán nem valóak, azok a klasszikus stílusban épült lakóházak vagy műemlékvédelem alatt álló épületek (ide egy újabb szabályozás értelmében már nem is szabad elhelyezni). A rusztikus country stílushoz sem passzol az üvegkorlát, és hiába fér bele sok minden az eklektikába, a minimalista korlátok nem mutatnak jól ebben a stílusban sem.
Milyen fajtái vannak az üvegkorlátoknak?
A legelterjedtebb és legolcsóbb változat az oszlopos üvegkorlát. Az üveg paneleket acél szerkezettel rögzítik, könnyedén lehet többféle elrendezést is megvalósítani. A név az acél tartóoszlopokra utal, amelyhez rögzítőfülekkel illesztik hozzá a paneleket. Két tartóoszlop közötti távolság 5 és 16 cm közöttre tehető a megrendelő igényeihez igazítva.
A következő kialakításban a tartóoszlopok eltávolításra kerültek, amelynek következtében az üvegkorlát megjelenése nagyon elegáns és légies lett. A pontmegfogásos technológia során furatokon keresztül rögzítik az üveglapokat, felfogásukhoz szorítótárcsákat használnak, továbbá szakaszosan, mind függőlegesen, mind vízszintesen rögzítőpontokat alkalmaznak. Ehhez a rögzítési technikához fontos, hogy kizárólag edzett üvegek alkalmazhatóak és tömör betonalapba kell az alsó szerkezetet elhelyezni.
Ha nem szeretnénk semmilyen fém szerkezetet sem a korláton látni, ideális választás az alsó sínes elhelyezés, ebben az esetben az üvegek alsó széleit teljesen beépítik az aljzatban futó sínekre. Ezzel a technikával nagy fesztávok is kialakíthatóak.
Biztonságos az üvegkorlát?
Igen! Mivel edzett üvegből vagy ragasztott biztonsági üvegből, esetleg ezek kombinálásából készülnek, bírják a mindennapos igénybevételt és ha véletlenül törés következik be, nem szilánkosra hullanak szét és nem okoznak személyi sérülést.
Reméljük, hogy ez a rövid összefoglaló kedvet csinál az üvegkorlátok alkalmazásához otthonaikban kültéren és beltéren egyaránt.