Talán a legegyértelműbb az összes adat közül a számla kelte, hiszen ez az a nap, amikor kiállítják a bizonylatot. Természetesen lehet olyan eset, hogy a számla kiállítása nem határidőben történik. Azonban tilos visszadátumozni a számlákat, erre nem ad lehetőséget a jogszabály. Továbbá arra sincs lehetőség, hogy a mai napon egy későbbi keltezésű számlát állítsunk ki.
A teljesítés időpontja az a nap, amikor sor kerül az ügylet teljesítésére
Valójában sem a könyvelés, sem pedig az áfabevallás szempontjából nincs jelentősége a bizonylat keltének, hiszen mindkét esetben a számla teljesítés dátuma a fontos. Ennek megállapítása minden esetben az áfa tv. alapján történik. Amennyiben javítani kell a helytelen dátummal kiállított számlát, sztornózást kell alkalmazni.
A teljesítés időpontja főszabály szerint az a nap, amikor sor kerül az ügylet teljesítésére. Vagyis amikor a megrendelt terméket kiszállítják, illetve elvégzed a munkát a megrendelő részére. Vannak olyan esetek, amikor el lehet térni a főszabálytól. Például az előlegben foglalt áfát mindig annak tényleges realizálásakor kell elszámolni. Folyamatos teljesítés esetén mindig speciális rendelkezések irányadóak.
Bonyolultabb ügyletek esetén érdemes szakemberhez fordulni és tanácsot kérni
A teljesítés dátumának meghatározása nem minden esetben tekinthető egyszerűnek. Bonyolultabb ügyletek esetén érdemes szakemberhez fordulni és tanácsot kérni. A teljesítés időpontját csak akkor nem kell feltüntetni a bizonylaton, ha az a teljesítéssel egyidőben kerül kibocsátásra.
Fontos, hogy a számla kiállítása minden esetben a teljesítéssel van összefüggésben. Szóval a számlát ki kell állítani az ügylet teljesítéséig, illetve attól számítva észszerű határidőn belül. Továbbá az áfa szempontjából nagy jelentőséggel bír az ügylet teljesítési időpontja, hiszen az áfafizetési kötelezettség a teljesítés időpontjában keletkezik.
Az áfa tv. szerint nem kötelező feltüntetni a számlán a fizetési határidőt
Kötelező feltüntetni a teljesítés időpontját abban az esetben, ha bizonylat kelte nem azonos a teljesítési dátummal. Amennyiben a kettő egybeesik, nem kötelező szerepeltetni a számlán, azonban könyvelési szempontból ekkor is érdemes feltüntetni.
Az áfa tv. szerint nem kötelező feltüntetni a számlán a fizetési határidőt, nem kötelező tartalmi eleme, azonban hasznos lehet. Például időszakos elszámoláskor fontos lehet a teljesítési időpont meghatározásánál.