Az implantátumok alkalmazása előtt azonban gyakori a tanácstalanság: a sokféle típus közül nem mindig könnyű választani, főleg laikusként. Mielőtt áttekintjük a különböző fogimplantátumok típusait, eláruljuk, hogy nem is annyira az implantátum típusa vagy anyaga a döntő. Sokkal meghatározóbb az implantátum gyártójának háttere, tapasztalata és a mögötte álló know-how.
Vagyis ha biztosra akarsz menni, válaszd egy nagy múltú gyártó termékeit, amelyek színvonala kiemelkedő, és akár élethosszig tartó garanciát nyújt az általa forgalmazott implantátumokra. Ilyen például a svájci Straumann implantátum, amely a kiváló minőség szinonimája.
Most pedig lássuk, milyen fajta implantátumokkal találkozhatsz egy fogorvosi rendelőben.
Titán vagy cirkónium implantátum?
Először is nézzük meg közelebbről a fogimplantátumok felépítését.
Forrás: drnemethbalint.hu
A fogimplantátumokat három részre bonthatjuk:
Az implantátumok anyaga kétféle lehet: titán vagy cirkónium, vagyis kerámia. A legfontosabb elvárás egy implantátummal szemben, hogy szövetbarát anyagból készüljön, a szervezet ne lökje ki magából. Ebből a szempontból mindkét anyag ideális, mert mindkettő teljes mértékben szövetbarát.
A titán biológiai tulajdonságai következtében rendkívül könnyen kapcsolódik a csontsejtekhez, ami elősegíti a gyors és hatékony csontosodást. Ugyanakkor rugalmasabb, mint a cirkónium, kevésbé törékeny, miközben a cirkónium még a titánnál is fokozottabban szövetbarát tulajdonságú. Ha viszont egy váratlan esemény következtében az implantátum idő előtt eltávolításra kerül, rugalmassága miatt a titán implantátum kiemelése jóval egyszerűbb.
Egy- vagy kétfázisú implantátum?
Az egyfázisú implantátumok hosszabbak, mint a kétfázisúak, így beültetés után a felső rész az íny felett helyezkedik el. A gyógyulási idő elteltével ezért nincs szükség a kétfázisú implantátumoknál megszokott feltáró beavatkozásra, a korona azonnal felhelyezhető az implantátumra.
A kétfázisú implantátumok esetében két szakaszra tagolódik az implantációs kezelés. Az első szakaszban az állkapocsba ültetett implantátumot zárócsavarral fedik, majd az ínyszövetet összevarják felette. Így a gyógyulási folyamat a nyáltól és a szájüregben lévő baktériumoktól elkülönítve zajlik.
A gyógyulási, csontosodási folyamat befejeződése után az implantátumot felszabadítják, ami egy kisebb volumenű beavatkozás, majd rákerül a megfelelő felépítmény.
Melyik implantátum a legjobb neked? Kérdezd a fogorvost!
Az implantátumokat számos további szempont szerint is csoportosíthatjuk, például méret, forma stb. Mivel sokféle különböző implantátum elérhető, laikusként nehéz megfelelő döntést hozni. Ezért - ahogyan a cikk elején is említettük -, ha biztosra akarsz menni, válassz olyan implantátumot, amelynek gyártója sok évtizedes múltra tekint vissza, megfelelő kutató-fejlesztői háttér áll mögötte, és termékei kiváló minőségűek.
A fenti meghatározásnak tökéletesen megfelelnek a svájci Straumann implantátumai, A cég a fogimplantátumok piacán évek óta vezető pozícióban van, több olyan szabadalom kifejlesztése fűződik a nevéhez, amelyeknek köszönhetően termékei átlagon felüli tartósságot és kényelmet garantálnak.
A Straumann ráadásul:
Még ennél is jobb megoldás azonban, ha egy olyan fogorvost választasz, akinek szakértelmében teljesen megbízol, és vele beszéled meg, melyik implantátum lenne a te panaszodra a legmegfelelőbb.