Így rongál a kezeletlen pára
Ne ringassuk magunkat hiú ábrándokba: nem elég, ha az ablakról letörölgetjük a lecsapódott nedvességet. A nedvesség a falakat, a lakástextíliákat és a bútorokat is rongálja. A pára és a penész által okozott áporodott szag ellen szellőztetéssel már némileg többre mehetünk, de télen hosszú távon ez sem a legjobb megoldás, vagy legalábbis nem elég. Hogy megelőzzük az anyagi károkat is okozó páralecsapódást és az ebből adódó egészségkárosító penészesedést, korszerűbb megoldást kell választani.
Mit ajánlanak a szakemberek?
A pára elvezetésére – a tudomány mai állása szerint – a legjobb módszer a páramentesítő berendezés. Persze elsőre gondolhatjuk azt, hogy még egy készülék a lakásban már nem férne el. Nem illik a bútorokhoz, hangos…
Szerencsénkre a technológia fejlődik, és minden berendezés – már aminek nincs kijelzője – egyre kisebb lesz, és ez alól a páramentesítők sem kivételek. Amellett, hogy a felesleges nedvességet kiszűrik a levegőből, és ezáltal otthonos mikroklímát biztosítanak, nem kell lemondani a designról sem. Ha pedig a lakás több pontján is gondot okoz a nedvesség, külön köszönni fogod, hogy mobil páramentesítőt rendeltél. Sok esetben ugyanis a pince és a tetőtér a leginkább érintett terület. Az áthelyezése nem többemberes feladat, a legtöbb páramentesítő pedig csak egy bevásárlás súlyával vetekszik.
Extra kívánságok extra helyiségekhez
Azonban nem csak lakóterületek párátlanítására alkalmasak a mobil berendezések: minden, ebben a témában felmerülő speciális igényre kapunk páramentesítőt. Egy csarnokot is képes párátlanítani egy mobil készülék, amely naponta akár 50 liter felesleges nedvességet is képes kiszűrni a levegőből.
A legjobban akkor járunk, ha belevetjük magunkat a neten fellelhető választékba. Amellett, hogy kényelmesebb, mint a boltok polcai között eladóért imádkozni, nagyobb választékból szemezgethetünk, ráadásul a legtöbb esetben olcsóbban is beszerezhetjük a terméket.
A jó hőszigetelésű házak természetesen jobb eséllyel indulnak a pára és a penész ellen. Azonban ezekben az otthonokban is érdemes lehetőleg gyakran szellőztetni, és néha mérni a páratartalmat. Ha ez huzamosabb ideig magasabb a kelleténél, célszerű beszerezni egy páramentesítőt.