A környezettudatos és egészséges építkezés fő akadályai
Ökoházakhoz értő, jó minőségben dolgozó szakemberekből kevés van, ráadásul az átlagos építkezési vállalkozók leginkább a beton, cement, purhab és polisztirol használatában jártasak. Ennek az a következménye, hogy sok esetben, ha valaki szeretné természetes megoldásokkal megvalósítani a háza építését, a kőművesek inkább lebeszélik az elképzelésről.
A természetes építőanyagok és építési technológiák csak elvétve vannak jelen a tüzépeken, és sokan kevéssé vagy tévesen informáltak a témában. Pedig hozzánk közel lévő országokban - pl.: Ausztria, Szlovákia vagy Németország - a természetes építőipari megoldások teljesen közismertek és elérhetőek. Ennek egyik oka, hogy a szakemberképzés során már megvalósul ezeknek az anyagoknak a megismerése.
Magyarországon ha meghallják, hogy vályogépítés, a legtöbb embernek beugrik egy szegényes viskó képe. Ez az egyik legnagyobb tévedés. Az igazság az, hogy a vályog pont olyan építési alapanyag, mint a tégla vagy a fa. Lehet vele tökéletesen, de nem megfelelő módon is építkezni. Például Svájcban vagy Németországban akár 600 éves favázas vályogházakat találunk hibátlan lakóklímával és adottságokkal.
A BIOKAY vályogvakolatoknál kapható vályogtéglák kiváló minőségűek, érdemes körülnézni a cég kínálatában.
Értékálló ökoházak
Nézzünk példaként egy jó kivitelezésű faházat megfelelő szigeteléssel. Egy ilyen típusú épület gyorsan és tervezhető költséggel készülhet el. Azt, hogy hibátlan legyen télen-nyáron a klíma, megfelelő hőszigetelési anyaggal (pl.: farost, kender) lehet biztosítani. Előnyei persze ezeken is túlmutatnak.
Egy ilyen ház ideális páratartalommal bír, és biztosítja a nyugalmat a megfelelő zajvédelem által. A szálló por sem lesz olyan mértékű, mint egy szintetikus anyagokkal készülő ház esetében. A mesterséges anyagok nélkülözése miatt ráadásul allergiások számára kifejezetten előnyös lesz, és károsanyag-kipárolgástól sem kell tartanunk. Modern lesz, energiatakarékos és értékálló.
Környezettudatos vályoghasználat
A vályogvakolatoknak nem csupán előállításuk környezettudatos, de életciklusuk végén a lebontásuk is. Újrahasznosíthatóak vagy pedig komposztálhatók. Az építési munkálatok során pedig nagyon könnyű velük a munka, energiatakarékosan és gyorsan tudunk haladni ezzel a nedvesség hatására kiválóan formázható anyaggal.