Ám ha már elmúltál 30 éves, és még mindig rendszeresen küzdesz pattanásokkal, az annak a jele, hogy valami nincs rendben a szervezetedben.
Mitől alakulnak ki a pattanások?
A bőrünk teli van faggyúmirigyekkel, amelyek a szőrtüszők kivezető nyílásai mellett találhatóak. Ezek a nyílások viszont időnként hajlamosak eltömődni, ezáltal a faggyú nem tud kijutni a bőrfelszínre, hanem felgyülemlik, és kialakul a pattanás. Ha pedig emellett a bőrünk néhány baktériuma is bejut a megduzzadt mirigybe, akkor fájdalmas, gyulladt felület képződik.
A tinédzserek esetében a pattanásokat általában a faggyúmirigyek túlzott működése okozza, azonban a kialakulásukat elősegítheti allergia, különféle gyógyszerek, túlzott stressz vagy a piszkos levegő is.
Amint a kamaszkori változások lezajlanak, jó esetben a pattanások is eltűnnek. Ha azonban még felnőttkorodban is rendszeresen megbirkózol a bőrödön keletkező aknékkal, akkor mindenképp érdemes orvoshoz fordulnod.
Különösen akkor fontos ez, ha az eddig bevált házilag történő kezelés nem hoz eredményt, esetleg hajhullást, hízást vagy a testhajlatok barnás elszíneződését tapasztalod. Ezeket a tüneteket okozhatja a petefészek, a mellékvese vagy az agyalapi mirigy eltérő viselkedése, ezért az orvos további vizsgálatokra küldhet. Ilyenkor ugyanis felborul a szervezet hormonális egyensúlya, ezért nem csak bőrgyógyásszal, hanem belgyógyásszal vagy endokrinológussal is érdemes lehet kivizsgáltatnod magadat.
Ha viszont csak néha-néha jelennek meg aknék a bőrödön, akkor először érdemes lehet kipróbálnod a Yobogu Skin Detox bőrregeneráló multivitaminját, amely célzottan a bőrproblémákra hat.
Hogyan kezeld a pattanásos bőrt?
A belsőleg alkalmazandó szerek mellet mindenképp szükséges a külsőleges kezelés is. Erre elsősorban helyileg alkalmazható, hámlasztó készítményeket, A-vitaminos krémeket kell használnod.
Amennyiben azonban az orvos úgy látja jónak, gyógyszeres terápiát is javasolhat. Felírhat például antibiotikomot, amely elpusztítja a baktériumokat, ezáltal csökkenti a gyulladás kialakulásának esélyét. A hormontartalmú szerek ösztrogént vagy antiandrogént tartalmaznak, ez a kezelés viszont csak nőknél alkalmazható. A retinoid hatóanyagok pedig A-vitamin származékok, melyek jelentősen visszaszorítják a faggyútermelést, és csökkentik a gyulladást.
Ami nagyon fontos, hogy sose kezdj el magadtól gyógyszert szedni a pattanásokra, hiszen ezeknek a készítményeknek az alkalmazása minden esetben szigorú orvosi felügyeletet igényel.