A fog vagy akár fogak elvesztése többféle problémát okozhat az ember számára. Egyrészt negatívan hathat az önértékelésre. Egyre kevésbé merünk szívből mosolyogni, egyre kevésbé merünk anélkül beszélgetni, hogy eltakarnánk a szánkat.
Ezen felül azonban aggasztóbb bonyodalmakat is okozhat. A fogak szerkezete, állapota azonnal változásnak indul, szinte mindenkinél. Épp ezért a helyzet azonnali beavatkozást igényel!
Egészségügyi következmények
Egy kiesett fog már önmagában kellemetlen, hiszen befolyásolja a normális étkezést, rágást. Ez viszont csak a legapróbb bosszúság, amivel szembe kell néznünk. Ennél sokkal súlyosabb következmények is várnak ránk.
Az első változás, ami szembetűnő, az a fogközt kitöltő ínypapilla (ínycsipke) elsorvadása. Ha a fog pótlására egyáltalán nem, vagy csak később kerül sor, akkor ez csak nagyon nehezen pótolható. Az így keletkezett résbe könnyedén beleragadhat az ételmaradék, a lepedék, tisztítása pedig nehézkes. Ez már akár rövid időn belül szájszaghoz, fogszuvasodáshoz vagy egyéb fogágyproblémákhoz vezethet.
Ha hosszú időn keresztül nincs pótolva a kiesett fog, akkor a fogak előredőlnek, a meglévő fogak között is rések alakulnak ki. Súlyosabb esetben a rágóizom állapota rosszabbodhat, innen pedig egyenes az út az éjszakai fogcsikorgatáshoz, fogszorításhoz.
Hogyan lehet pótolni?
Ahhoz, hogy megelőzzük a foghiány miatt kialakuló kellemetlen egészségügyi következményeket, a fog kiesése után azonnal orvoshoz kell fordulnunk. Ez esetben azonnal tudnak segíteni, így a lehető legnagyobb esélyünk van arra, hogy kellemetlenségek nélkül megússzuk a fog elvesztését.
A Halász Klinika Magyarország egyik piacvezető klinikája, ahol professzionális segítséget nyújthatnak a fog pótlásában.
Előzzük meg a bajt!
Bár ma már számos lehetőségünk van arra, hogy a kiesett fogakat pótoljuk, a legjobb módszer még mindig a megelőzés. Ha sokáig meg szeretnénk őrizni fogainkat, akkor többféle szabályt érdemes betartanunk.
Az első és legfontosabb a megfelelő fogápolás. Bár evidensnek tűnhet, mégis sokan nem alkalmazzák a megfelelő fogmosási technikát. Az alapos fogmosás 3-5 percig tart, naponta legalább kétszer ajánlott, de ideális esetben minden étkezés után javasolt. Először körkörös mozdulatokkal, kívül-belül tisztítsuk meg a fogakat, majd ezt követően a rágófelületeket is alaposan tisztítsuk meg. Ennek köszönhetően megállíthatjuk a káros baktériumok elszaporodását, a fogszuvasodást, a fogkőképződést.
Fontos még a rendszeres, félévente történő fogorvosi kontroll. Ennek során fényt deríthetünk fogaink aktuális állapotára, és időben beavatkozhatunk, ha az orvos problémát észlel.