Tampon az ókorban és később
Mivel a nők világ életükben menstruáltak, már az ókorban szükség volt arra, hogy megoldást találjanak a nehéz napokra. Egyiptomban papíruszt dugtak a hüvelyükbe a nők, mert nagy nedvszívó hatással rendelkezik. Az ókori görögök egy fa pálcika köré tekertek különböző nedvszívó anyagot, mint például gézt, papírt, gyapjút, szivacsokat.
Később vattát dugtak a hüvelyükbe, hogy ne legyenek látványosak a menstruáció napjai, de arra is olvashatunk példát, hogy a nem kívánt terhesség elkerülésére is alkalmazták. Bár ez azért higiéniai szempontból hagy maga után kívánnivalót, de akkoriban erre nem fektettek elég nagy hangsúlyt.
Később, 1940-ben készült el a mai napon végleges formája, és kezdődött meg a tömeggyártása. Sajnos akkoriban a tampon használata rengeteg problémát okozott, és nagyon megnövekedett a toxikus sokk szindróma áldozatainak száma. Így 1987 táján megjelent a piacon az intimkehely.
Az intimkehely vagy intimtölcsér
Az emberek egyre nagyobb része ismeri fel azt a jelentős dolgot, hogy csökkenteni kell a szemét kibocsátáson, amiből nem maradhat ki a fertőzésveszélyes tampon sem. Arról nem is beszélve, hogy a tömeggyártáshoz szükséges energiafelhasználás elég jelentős, ezért mindenképp csökkenteni kell azt. Éppen ezért, hogy ezt elkerüljük, mindenképp kellett valami alternatívát keresni, és visszanyúltak az intimkehelyért, ami szerencsére egyre nagyobb népszerűségnek örvend a hölgyek körében.
Mivel az intimkehely használata roppant egyszerű, ezért a kétkedőket vagy a bizonytalankodókat is hamar meggyőzi. A használatához nem kell mást tenni, mint a hüvelybe helyezni ezt a közel 5 centis kis kelyhet, ami arra hivatott, hogy összegyűjtse a vért a méhszájnál. A felhelyezéshez a legoptimálisabb pozíció a guggolás vagy a wc-n való ülés.
Amikor úgy érezzük, hogy itt az ideje a cserének, akkor az alul található kis rész segítségével könnyedén kihúzhatjuk a hüvelyből. Ezután el kell mosni, fertőtleníteni, és ha megszáradt, akár újra fel is helyezhető.
Azért, hogy amíg megtisztítjuk és szárítjuk se maradjunk intimtölcsér nélkül, mindenképp olyan verziót érdemes beszerezni, ami 2 darabból áll, így az egyik mindig használatban lehet.
Ideje felébrednünk és tennünk a környezetünkért. Nem csak a nejlonzacskók és a sok más szemét szennyezi bolygónkat, hanem a sok veszélyes hulladék is, mint az egészségügyi tamponok vagy betétek. Hogy ezt elkerüljük, mindenképp érdemes átgondolni az intimtölcsérre való váltást, és kipróbálni ezt a megbízható és újra használható kis lehetőséget.