Egyre többen fizettek rá túl sokat
Már igen sok éve, hogy a problémában érintett vállalkozók felfigyeltek arra, hogy igencsak drága például Portugáliából Angliába pénzt utalni úgy valakinek, hogy a célszemély a helyi valutában vegye ki a pénzt. A bankok ‘aranyárban’ kínálták a devizaszámla, deviza utalás, váltás szolgáltatását - időközben e téren is történtek változások -, így a piaci rés adott volt.
Ide tört be a TransferWise nevű startup, majd ezt követően más úgynevezett fintech cégek, melyek lehetővé tették, hogy fapados áron küldjünk összegeket másnak.
Nem utalták át határon túlra a pénzt
Az első fecske, a TransferWise ötletesen nem mozdította el az adott országból az érintett ügyfél pénzét, hanem mivel több országban volt jelen, mindig az adott célországban szabadított fel tőkét. Így lényegében megspórolta a váltási rátát és más járulékos költségeket.
Azóta már a borderless számla is hódít, azaz virtuális számlán gyakorlatilag költség mentesen tárolhatunk egy tucatnyi különböző valutát.
Hogy mitől jó ez az ajánlat, és miben más, mint a hagyományos banki szolgáltatás? Például: nincs havidíj, jóváírási díj, nincs bankszámla adat igénylési díj. (A bankkártyás feltöltésnél van viszont egy kisebb összegű jutalék.)
Az viszont hátrány a banki szolgáltatáshoz képest, hogy egy plusz nincs a számlához, ez pedig a nemzetközi számla feltörés elleni védelem. Tehát nagy összegeket nem érdemes a borderless számlánkon ‘elfektetni’.
A Revolut már nekünk is előnyös
Nem véletlen, hogy szárnyalóan nyereséges a TW, sokan pártoltak át hozzá, valamint más fintech cégekhez, így a CurrancyFairhez is.
Léteznek más lehetőségek, amelyek versenyezre kelnek a TW előnyeivel, ilyen a Revolut. Ennek a cégnek a prepaid kártyája (azaz annyi pénz van rajta, amennyit ráteszünk) lényegében középárfolyamos váltást garantál havi 6000 euróig. Más Revolut felhasználóknak pedig ingyen küldhetünk, és a váltással sem kell foglalkoznunk.
A gyanúsan nagy összegeknek itt is utánanéznek
A Revolut kártyáját ezidáig euróban lehetett feltölteni itthon, ám mostantól elindult a Revolut kártyák forintos feltöltése.
Mire használhatjuk ezt? Többek közt remek lehetőség nyaraláskor itthon feltölteni forinttal a kártyánkat, és máshol devizában fizetni vele. Sokan nincsenek tisztában vele, ha külföldön üdülve például az étteremben kártyával fizetünk, akár kétszer is számolhatják az igen drága banki váltási rátát, a plusz költségekről nem is beszélve.
Végül: felmerülhet, köti-e ezeket a cégeket is a hagyományos banktitok? Igen, itt is igazolnunk kell iratokkal, ha például milliós összegeket kezdünk mozgatni.