A hosszú távon is fenntartható megoldást egy páramentesítő gép beszerzése jelentheti. Természetesen joggal merülhet fel a témakörrel kapcsolatban a kérdés, hogy mégis milyen módon érdemes párátlanító gépet választani és vásárolni? Ebben a bejegyzésben pontosan ebben igyekszünk segítséget nyújtani.
Mire figyeljünk oda?
Egy készülék szárító kapacitásának figyelembe vétele mellett érdemes arra is gondolni, hogy a megoldani kívánt probléma jellege folyamatos vagy alkalmi. Bele kell vonni a számításba a kezelni kívánt terület nagyságát, illetve azt is, hogy a kellemetlenségeket okozó jelenség eltüntetését mennyire gyorsan szeretnénk megoldani.
A választást igyekeznek segíteni olyan adatok a készülékeken feltüntetve, mint a párátlanító kapacitása, a levegőkeringetés, párátlanítani kívánt helyiség térfogata, a működési tartományok vagy a motor adatai.
A kompressziós párátlanító gépekről
Működési elvük a hűtőgép mechanizmusához hasonítható. A készülék belsejében lévő hideg hőcserélőn a pára lecsapódik, mialatt a készülék belsején keresztül halad a szoba levegője. A ventilátor végzi a keringetést, így biztosítva a térben található összes levegő áramlását a készüléken át. A párátlanító alkatrész felületének hűtését pedig egy hűtőkompresszor oldja meg.
A kompressziós párátlanító gépek nagy előnye, hogy szélsőségektől mentes körülmények között abszolút megbízhatóan, valamint hosszabb távon is kifejezetten költséghatékonyan alkalmazhatóak.
Az adszorpciós párátlanító gépekről
Ezek a készülékek már alacsony hőmérsékleti viszonyok mellett is abszolút megbízhatóan használhatók. Akár fagypont alatt is képesek a munkára, illetve extrém magas páratartalom mellett is eredményesen szárítják ki a helyiség levegőjét. Érdekesség velük kapcsolatban, hogy a felvett teljesítményük csak kis mértékben változik meg a páratartalom emelkedésével, vagyis a szélsőségesen páraterhelt helyiségekben az alkalmazásuk különösen költséghatékony.
Az adszorpció kiegészítő folyamatok nélkül oldja meg a levegő nedvességtartalmának csökkentését. Ennek köszönhetően nem szükséges hozzá hűtőkompresszor és kondenzátor, ezért a készülék súlya sokkal kisebb, illetve a működtetése is kevesebbe kerül.
Ezeket a kifejezetten rugalmas teljesítményű, illetve változatos használati körülményeket elviselő készülékeket olyan helyeken használják, ahol rendkívül magas értékeket kell megóvni a párától. Ilyenek a könyvtárak, múzeumok, irattárak. Ezen felül ott lehet még nagy hasznuk, ahol speciális, magas páratermeléssel járó folyamatok zajlanak.