Az allergia életünk folyamán akármikor kialakulhat, függetlenül attól, hogy korábban nem jelentkeztek különböző tünetek. Ez sokszor nagyban függ az aktuális életszakasztól, az immunrendszer aktivitásától, aminek függvénye, hogy éppen az adott pillanatban hogyan viszonyul a szervezetünk a különböző ételhez, gyógyszerhez, annak hatóanyagához.
Emellett lehetünk allergiásak pollenre is, még akkor is, ha korábban soha nem volt problémánk. Sőt, akár pszichés eredetű is lehet, így ezt a lehetőséget sem szabad elvetni. A bőrgyógyászatban az allergiás tünetek leggyakrabban csalánkiütésként vagy krónikus bőrgyulladás formájában jelentkeznek. Az allergiás bőrbetegségek hátterét a legtöbb esetben allergia tesztekkel azonosítják a szakemberek.
Mire lehetünk allergiásak, és milyen tünetekkel járnak?
Ételek esetében gyakori: tej, kagyló és tenger gyümölcsei, mogyoró és különböző magvak, tojásfehérje, glutén vagy szója.
A latexre, ami gumikesztyűk és óvszerek alapanyaga.
Gyógyszerek esetében gyakori a penicillin, a különböző gyulladáscsökkentők vagy akár a jódra való érzékenység.
Illatanyagok találhatóak a parfümökben, különböző kozmetikumokban, mosószerekben. Ezekből praktikusabb a természetes, natúrkozmetikumok alkalmazása.
Fémek közül a nikkel, higany és a kadmium. Az ékszerallergiák esetében nem is a nemesfémre allergiás valaki, hanem az ötvözőanyagra. Ilyenkor javasolt a palládiumból készült kiegészítők hordása.
Kiválthatnak allergiás reakciót a sebtapaszok is, főleg azoknak a ragadásáért felelős összetevője.
A kozmetikai termékekben előforduló parabén, kamilla, körömvirág és propolisz is allergizálhat.
Főleg akkor érdemes felkeresni bőrgyógyász szakorvost, ha az alábbi tüneteket együtt vagy külön-külön tapasztaljuk:
A fenti esetekben mindenképp érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt, aki hatékonyan képes azonosítani és kezelni a kiütéseket.