Számos helyen, és nemcsak a szmogosként ismert városokban, Pekingben, Mumbaiban vagy Los Angelesben élnek szennyezett levegőjű helyen, hiszen a szmog elől legtöbbünknek nincs hová költöznünk.
Sokkal kisebb a légszennyezettség mértéke az útirányunkkal egyező, párhuzamos, kevésbé forgalmas utcán. Gondoltál már arra, hogy inkább egy ilyenen folytasd az utad?
A Kínában gyakran látható szájmaszk csak akkor véd, ha az orr és a száj körül szorosan tapad az arcra. A fillérekért kapható maszkok, a gyorssegélyként az arcra szorított zsebkendő nem zárnak tökéletesen, beengedik a szennyezett levegőt. Szakállra, bajuszra ráadásul nem is lehet légmentesen záró maszkot illeszteni.
Az Egyesült Államokban vannak olyan honlapok, amelyeken amatőr megfigyelők által feltöltött valós idejű légszennyezettségi adatok érhetők el településenként. Lakóház falára szerelhető légszennyezettség-mérőt néhány száz dollárért lehet vásárolni.
Ha a légszennyezés veszélyes méreteket ölt, meg kell próbálni épületen belül maradni és tartózkodni a fizikai aktivitástól, hogy ne kelljen mélyeket lélegzeni. A légkondicionálóban pedig legyen tiszta légszűrő!
Ezek a javaslatok arra jók, hogy környezettudatosabbá tegyék az embereket, de a WHO tisztviselő figyelmeztet:
"A légszennyezés közegészségügyi probléma, amit a kormányoknak és a vállalkozásoknak is kezelniük kell."
A légszennyezés a WHO szerint évente 6,5millió ember haláláért felelős, és – döbbenetes módon – 10-ből 9 ember az egészségre ártalmas levegőjű helyen él. Kritikus a helyzet: a szennyezett levegő okolható a tüdőrákos esetek 36%-áért, a stroke 34%-áért és a COPD 35%-áért a világon. Nőtt a gyermekkori asztma és tüdőgyulladás aránya; csökken az újszülöttek súlya.
Közegészségügyi szempontból a WHO a levegő 1 m3-ében 20µg részecskét tart elfogadhatónak, a városok 80%-ában azonban ennél magasabb a koncentráció.
Forrás: Huffington Post