Az ókori görögök híresek voltak arról, hogy szobraikon fetisizálták a férfitestet. Ezek a szobrok tekintélyes, erős testalkatú férfiakat ábrázoltak, feszes izmokkal. Néha ezek az alakok hiányos öltözetben vannak, de gyakran anyaszült meztelenek.
"Az emberiség átlagához viszonyítva a péniszük a kicsitől a nagyon piciig terjed - mondja Andrew Lear, az ókori görög művészet és szexualitás specialistája. – És általában petyhüdt."
A kortárs művészet szerelmeseit és a művészettörténészeket is meglepi, hogy az istenek, császárok és más előkelő férfiak klasszikus szobrai - Zeusztól az ünnepelt sportolókig – milyen szerény fallosszal rendelkeznek. A kis hímtagok ellentétben állnak a masszív testekkel és a mitikusan komoly személyiséggel.
Ha visszatekintünk az ókori görög világra az időszámításunk előtti 400-as évek körül, azt látjuk, hogy a nagy, felálló péniszeket nem tartották kívánatosnak, és nem is voltak a hatalom és az erő szimbólumai. A Felhők című színdarabjában az ókori görög drámaíró, Arisztophanész, összegezte a férfi szereplők ideális vonásait: "domború mellkas, fényes bőr, széles vállak, kis nyelv, erős fenék és kis hímvessző. ”
A kérdésre a magyarázatot részben az adja meg, hogy hogyan ábrázolták a kevésbé kiváló férfiak falloszát.
A kísérteties, romlott erkölcsű szatírokat hatalmas, felálló nemi szervekkel ábrázolták, melynek nagysága elérhette a törzsük méretét is. A mitológia szerint ezek a lények részben emberek, részben állatok voltak, és teljes mértékben hiányzott belőlük az önuralom, és ezt a görög felsőbb körök megvetették. - A nagy péniszek, melyekkel a civilizált normákon kívüli világ barbárjai rendelkeztek, vulgárisak voltak - írja Paul Chrystal történész.
A görög komédiákban a bolondok is nagy nemi szervvel rendelkeztek. - Ez inkább a hülyeség jele, inkább állati, mint emberi tulajdonság - Chrystal szerint. Ilyen volt az egyiptomiak művészi ábrázolása is, akik hosszú időn át a görögök ellenségei voltak, - magyarázta Lear.
Míg manapság a tekintélyes nemi szerv gyakran azonosítható az erővel, sőt még a jó vezetői képességekkel is, a pénisz soha nem volt a férfiasság jelképe az ókori Görögországban, mint ahogy az volt más kultúrákban.
"A potencia az intellektusból származott, a férfiúi felelősségvállalásból, hogy gyermeket nemzzen, meghosszabbítsa a családi vonalat és fenntartsa a városállamot." - írja Chrystal.
Nem kétséges, hogy a görögöknél a fallosz ábrázolása és különböző mérete szimbolikus jelentéssel bírt. A péniszt valamilyen emberi tulajdonság kifejezésére használták. Azt jelezte, hogy egy férfi tiszteletre méltó ember-e, vagy sem. Azaz jelentése volt - mondta Lear.
Forrás: www.artsy.net