A gipszmakett Italo Gismondi régész által készített mestermű, aki egész életén át dolgozott rajta. A makett eredeti magját, amely részben Rodolfo Lanciani 1901-es Forma Urbis térképén alapult, az Augustus császár halálának 2000. évfordulóját ünneplő nagy kiállításra bővítették ki. Az 1950-es években kerültállandó helyére a Római Civilizáció Múzeumába és Gismondi 1971-ig folytatta a modell bővítését.
A ma már az ókori Róma egyik legjelentősebb referenciájának tekintett makett ismert műemlékeinek megépítéséhez, mint a Pantheon és a Colosseum, Gismondi pontos térképeket használt. A lakóházak, és egyéb, régészeti leletekkel nem rendelkező épületek az ókori építészetet reprezentáló makettek felhasználásával készültek. A sors iróniája, hogy bár Mussolini adott megbízást a makettre, a referenciák hiánya valójában az ő hibája, mivel elrendelte sok ősi római ház földig való lerombolását, hogy helyt adjanak olyan nagy főutak megépítéséhez, mint a via dei Fori Imperiali, amely a Colosseumhoz vezet.
Róma makettje Constantinus császár idején (306-337)
„A makett a fasiszta modernizmusnak látszólagos birodalmi eredetet kölcsönzött” - írja Victor Plahte Tschudi, az Oslo School of Architecture and Design építészettörténeti professzora. „Ezzel legitimálta, sőt inspirálta a rezsim várostervezési politikáját és Róma ősi műemlékeinek brutális átépítését.”
Bár az eredeti célja propagandisztikus volt, a Makett továbbra is vonzza az iskolás gyerekeket és a turistákat, akik számára most oktatási eszközként szolgál, hogy elképzeljék, a most látható ókori romok hogyan illeszkedtek be a hajdani nagyobb városképbe. A Makett óriási területe és részletessége, (mérete 55 x 55 láb), a filmkészítőknek is hasznos volt, köztük Ridley Scott-nak, aki néhány felvételt készített róla a 2000-ben készült filmjéhez, a Gladiátorhoz.
Részlet a Constatinus császár idejéből való római makettből
Gipszmakett, a Római Civilizáció Múzeumában
Gipszmakett, a Római Civilizáció Múzeumában, Rómában
A Capitolium, stratégiai helyen, természetes erődítmény volt
Gipszmakett, a Római Civilizáció Múzeumában
Részlet a Constatinus császár idejéből való római makettből
Forrás: My Modern Met