A HTLV-1 egy halálos, HIV-rokon vírus, ami már a középkorban is pusztított. A legtöbben még csak nem is hallottak róla – nem úgy, mint a régesrégen tőle elszakadt rokonáról.
Igazából még a tudósok sem értik, miért indult most rohamos terjedésnek Ausztrália egyes részein, elsősorban az északon élő bennszülöttek között. Állítólag Alice Springs környékén 5 közösségben a felnőttek 45%-át fertőzte meg, sőt a The Guardian szerint két közösség felnőttjeinek 50%-át.
A humán T-sejt lymphotrop vírus-1 (HTLV-1) rákot okozó retrovírus, szexuális érintkezéssel, vérátömlesztéssel, szoptatással terjed. Súlyos betegségeket okozhat az immunrendszer gyengítésével, azonban teljesen más, mint a HIV. Az emberek 5%-ánál agresszív leukémiát okoz, további 1-4%-nál krónikus bénulásos betegséget. A legtöbb ember viszont tünetmentes.
Az egész Földön felbukkan: körülhatárolt populációkban pusztít a karibi térségben, Fekete- Afrikában, Pápua Új-Guineában, Ausztrália északi részén és a dél-amerikai indiánok között. HTLV-szerű vírust találtak az Andokban több mint 1000 éve élt emberek múmiáiban, a HIV-et viszont csak 1900 körül észlelték.
Aggódik a vírus ausztráliai fellángolása miatt Dr Robert Gallo, aki felfedezte 1979-ben a HTLV-1-et és 1984-ben azonosította a HIV-et az AIDS okozójaként.
Azt mondja: több energiát és pénzt kellene fordítani jobb kezelés, sőt oltás kikísérletezésére. „Extrémen magas a gyakoriság, és senki nem próbálkozik a betegség kezelésével” panaszolta a CNN-nek. „Japán kutatásokon kívül nem sok történik az oltás ügyében, a megelőzés útja nyitva áll a kutatás előtt.”
A történet részben ismert: már egy 1933-as felmérés a fertőzöttség 4,7-13,9%-os szintjét rögzítette Ausztrália északi részén. Szomorú, hogy a kutatók úgy vélik: tudják, miért nem történt semmi.
„Sokkal többet kell tennünk a HTLV-1 ellen” jelentette ki Gallo a The Guardian-nak. „Nem figyelt rá senki, nem fordítottak rá elég pénzt, nyilvánvaló okból: azért, mert az európai származású emberek között nagyon ritkán fordul elő.”
Most, hogy a vírus szórványosan már Amerikában és Európában is fölbukkan, a HTLV-1 kutatói remélik, végre ráirányul némi figyelem a halálos veszélyre.
Forrás: http://www.iflscience.com/, https://www.theguardian.com/, https://www.imperial.ac.uk/, https://ecdc.europa.eu/, https://www.nature.com/, https://edition.cnn.com/