Mi a generalizált szorongás?
A generalizált szorongásos betegség (angol szakirodalomban GAD) esetén a fennálló aggodalom és feszültség mértékét jelentősen eltúlozzák a betegek, amire nem is jönnek rá egyedül, hiszen többféle esemény és helyzet miatt állandósul az aggódás és szorongás a mindennapjaikban. Ahhoz, hogy betegségnek lehessen kezelni, a tüneteknek minimum 6 hónapon át, a legtöbb nap jelentkezniük kell. A betegek gyakran rettegnek a jövőtől: munkahelyi dolgoktól, emberi kapcsolataikról, saját és családjuk egészségi állapotától, vagy az anyagi problémáktól. Az állandó szorongás jelentősen befolyásolja az egyén teljesítőképességét. Ráadásul ha ezt észreveszi a beteg, könnyen beindul egy öngerjesztő kör, hiszen a beteg újabb okot lát a további aggodalmaskodáshoz.
Milyen tünetei vannak?
Legtöbbször észrevehető tünetek sok egyéb lelki zavarra is utalhatnak, ezért mindig szakértő segítségét kell kérni a helyes diagnózis felállításához. A tünetek között jelentkezhet: fáradékonyság, alvászavar, izomfeszültség, merev váll, ingerlékenység, nyugtalanságérzet, koncentrációs zavar...stb.
Milyen kezelési módja ismert?
A GAD jól kezelhető szorongásos betegség. Terápiája között szerepelhet a:
A gyógyszeres kezelés
A gyógyszeres kezelést a pszichiáter írhatja ki, ha szükségesnek találja. Ekkor többnyire antidepresszáns és anxiolitikus (szorongásoldó) gyógyszerek szedését írja elő, amely gyógyszerek ugyan segítenek a fennálló testi és mentális problémák - mint testi reakciók - gyógyításában, oldásában, de a meglévő negatív gondolatok, személyközi konflikushelyzetek ettől függetlenül megmaradnak.
Generalizált szorongás esetén hatékonyan alkalmazható a pszichoterápia, amiből sokféle létezik. Pszichoterápiát csak és kizárólag klinikai szakpszichológus és/vagy pszichoterapeuta végzettségű szakember végezhet.
Melyek a leggyakoribb pszichoterápiás módszerek?