Jézusnak van messze a legtöbb híve. A hívek száma főleg olyan országokban növekszik, mint Dél-Korea és Kína.
Jézust évszázadokon keresztül középkorú, szőkésbarna hajú, világos bőrű embernek ábrázolták, általában kék szemekkel. Ez a kép egyszerűen azért honosodott meg, mert a saját képükre alkották meg őt a világ meghódítására az isten (fiát) magukkal vivő európaiak.
De vajon tényleg ilyen volt Jézus? Számos nép másképpen gondolja. Még ha a tudományos válaszokkal nem is foglalkoznak, a kínaiaknak van bizonyos elképzelésük a külsejéről és a ruházatáról; megint más az indiaiaké és teljesen eltérő az afrikaiaké. Mégis: „a mi Urunk” legelterjedtebb ábrázolása az, ahogy azt Európában teszik, így jelenik meg a naptárokon, sőt filmen is.
A tudományos válasz pedig ez: valószínűleg nem ilyen volt. Pár évvel ezelőtt, a törvényszéki orvostan eszközeit is bevetve, brit tudósok és izraeli régészek tettek kísérletet, hogy újra alkossák Jézus Krisztus arcát – vagy legalábbis olyasvalakiét, aki akkor és ott élhetett, amikor és ahol Krisztus.
A kutatásban részt vevő Richard Neave tudós meg van győződve arról, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján ennél pontosabb képet nem lehet alkotni. Neave nem először lép erre a kockázatos területre, ám ez a legellentmondásosabb kísérlete. Korábban ő rekonstruálta Midász frígiai király és Nagy Sándor apja: II. Philipposz makedón király arcát.
Az ilyen kutatás a paleoantropológia tág tudományágába tartozik, bár a fenti kutatásban több tudományág, pl. a törvényszéki orvostan, a régészet és számos más terület képviselői dolgoztak együtt. Olyan dolgokat is számításba vettek, mint pl. a táplálkozás, a lakhatás és a közösségi élet Judeában az I. században.
Egész más ez az arc, mint amilyennek ma a sima hajú, világos bőrű és ápolt szakállú Jézust ismerjük. Az igazság azonban az, hogy ez az ábrázolás a rómaiak propagandája következtében terjedt el, miután Róma 300 körül elismerte a kereszténységet.
Az alábbi videóban ismertetjük (angolul), hogyan történt az arcrekonstrukció.
Forrás: truththeory.com