A Világlexikon weboldal szerint az apró szikrákért, kis elektromos ütésekért felelős sztatikus elektromosságot így lehet meghatározni:
"Sztatikus elektromosság (sztatikus töltés)
Nem áramló elektromos töltés. Tárgyak dörzsölés révén (pl. fésülködéskor) tehetnek szert sztatikus töltésre: a dörzsölés elektronokat visz át egyik helyről a másikra. A dörzsölődéssel nagy feszültség keletkezhet. Az erős sztatikus feltöltöttség veszélyes szikrákat okozhat. Tűz- és robbanásveszélyes munkahelyeken ezért nem szabad műszálas ruhát viselni."
A közösségi oldalakon az elmúlt hetekben egyre többen posztoltak arról, hogy folyamatosan "megrázó" élményekben van részük - vagyis nagyon megnövekedett az előfordulási gyakorisága annak amikor egy tárgyat vagy egy másik embert megérintve mintha apró szikra ugrana át a két felület között, apró, kellemetlen elektromos ütés kíséretében. De miért van az, hogy mostanában mintha több ilyen történne velünk?
Alapvető fizikai tény, hogy minél szárazabb a levegő körülöttünk, annál inkább fel tudunk töltődni elektromossággal. A nedves levegő elvezeti a töltést - a száraz levegő pedig inkább szigetel. Télen pedig kétszeresen is száraz levegő vesz minket körül - kint a hideg szárítja ki, bent pedig a fűtés.
Ezért van az, hogy mostanában több ilyen élményben van részünk - de nem csak mostanában van ez, hanem periodikusan ismétlődve, minden téli időszakban.