Japánban több millió embernek van ikigai-ja (kimondva ikigaji) – egy célja, hogy minden reggel kiugorjon az ágyból. Vajon az ikigai szemlélet hozzájárul a hosszú élethez?
Dan Buettner „Az élet oázisai - Földünk Kék Zónái - A legidősebbek tanai a hosszú életről” című könyvében úgy véli, hogy ez igaz.
Buettner szerint az ikigai szemlélet nem kizárólag az okinaiakra igaz: "Mind a négy kék zónában, mint a Szardínia szigetén (Olaszország), Nicoya Peninsula-ban (Costa Rica), és Loma Linda-ban (California, USA), ugyanaz a szemlélet uralkodik a hosszú életű emberek körében."
Buettner azt javasolja, hogy készítsünk három listát: az értékeinkről, a dolgokról, amiket szeretünk, és azokról a dolgokról, amikben jók vagyunk. Ami a három lista metszésébe esik, az az ikigai.
Tanulmányok arra mutatnak rá, hogy a cél szem elől tévesztés az életben tragikus hatással lehet az emberre.
Joseph Campbell amerikai író és mitológus egyszer azt mondta: "Az én tanácsom a diákjaimnak a következő: "Kövesd a boldogságod! Keresd meg, hogy hol van, és ne félj azt követni!”
"A te ikigai-d a keresztmetszete annak, amiben jó vagy, és annak, amit szeretsz csinálni" - mondja Hector Garcia, az Ikigai : A hosszú éket japán titka című könyv társszerzője.
Azt írja: "Ahogy az emberek az idők hajnalán tárgyak és a pénz után kezdtek sóvárogni, más emberek ellenszenvet éreztek a pénz és hírnév könyörtelen hajhászásával szemben, és inkább valami nagyobb dologra vágytak, mint az anyagi jólétük megszerzése. Ezt az idők során sokféleképpen írták le, de mindig az élet értelmének fő tárgyára figyelve."
Az ikigai a négy fő elem konvergenciájának tekinthető:
Azt mondják, ha megtalálod a saját ikigai-dat, az elégedettséget és boldogságot eredményez és tovább élsz.
Szeretnéd megtalálni az ikigai-dat? Tedd fel magadnak a következő négy kérdést:
Hector Garcia és Francesc Miralles könyvükben felállítják azt a tíz szabályt, amelynek segítségével bárki megtalálhatja a saját ikigai-ját:
Forrás: medium.com