Az volt az első benyomásom, hogy a nő a képen nagyon hasonlít Gerda Tarora - mondta Jane Rogoyska, aki pár éve publikált egy életrajzot a fotósról -, de további megerősítésre van szükség, arról is, merre járt Kiszely doktor a háborúban és mikor, mert addig mindez csak sejtés.
Miután szinte elárasztották a Twitter-üzenetek John Kiszely oldalát, megnézte és föltette a Twitterre a kép másik oldalát is, amire addig még csak rá sem nézett soha. A rejtélyt azonban a fölirat csak növelte: „Brunetei csata, Torrelodones kórház, 1937. június, Mrs Frank Capa a párizsi Ce Soire-tól, meghalt”.
A német születésű, lengyel útlevéllel utazó Gerda Taro a világ első női fotós haditudósítója volt. Valóban a párizsi Ce Soir-nak dolgozott, és a vesztett brunetei csata utáni kaotikus visszavonulás fényképezése során halt meg, de a föliratnál egy hónappal később, és nem Torrelodones-ben, hanem a majd 20 km-rel északnyugatabbra levő El Escorial brit hadikórházában.
Aki a szöveget írta, tudta, hogy a fotós – a magyar - Robert Capa felesége (valójában élettársa volt), de talán összetévesztette a férfi nevét Frank Capra amerikai filmrendezőével.
John Kiszely megerősítette az angol The Guardian lapnak, hogy orvos édesapja valóban ellátott sebesülteket a spanyol polgárháborúban, egy angol hadikórházban.
Wight szigetén telepedett le, miután hívták őt az angol önkéntesek, akikkel kapcsolatban maradt. A fia a képet az apja halála után kapta Reg Saxton-tól, aki a spanyol polgárháborúban a nemzetközi egészségügyi szolgálat brit önkéntese volt.
Forrás: The Gardian