A macskák világtörténelme
A kutyák az embert a gazdájuknak tekintik, a macskák a szolgálójuknak – Anonymus
Legközelebb, amikor a barátod macskája a csuklódba harap, jusson eszedbe, hogy a fenevad talán még mindig azt képzeli, hogy a magtárakat őrzi.
Eva-Maria Geigl antropológus animációs Ted-Ed előadása:
A macskák világtörténelme, mely fentebb látható, külön elismeréssel adózik Elsüllyeszthetetlen Samnek, a fekete-fehér hajós macskának, amely túlélt három második világháborús hajótörést (úgy a tengelyhatalmak, mind a szövetségesek oldalán).
Ez egy aranyos történet; ami a macskák történelmének alakulását illeti, a Felis silvestris lybica, a vadmacska egy alfaja lép elő valódi sztárként, melynek megjelenése mintegy 12 000 évvel ezelőttre vezethető vissza a Termékeny félhold (Elő-Ázsia, Közel-Kelet: a bibliai történetek színhelye) területén.
A neolitikus korban a gazdák a többlet gabonát vályúkban és urnákban tárolták és a termény odavonzotta az egereket és patkányokat, amelyek viszont felkeltették ezeknek az izmos, ragadozó macskáknak az érdeklődését.
Az ember és a macska kölcsönösen előnyös kapcsolata rossz hírt jelentett a rágcsálók számára, de túlélést a ma élő mintegy 600 millió házimacskának, melyek DNS-e megdöbbentően hasonlít az őseikéhez.
Miután a kártevők elleni küzdelem terén bebizonyították hasznosságukat, a macskák gyorsan kiemelkedtek, hogy katonák és tengerészek szívesen látott társaivá váljanak. Kiderült, hogy képesek legyőzni a kötelet pusztító kártevőket is, valamint olyan veszélyes állatokat, mint a kígyók és skorpiók. Így növekedett a macskák befolyása.
Népszerűségük a késő középkorban rövid időre megcsappant, amikor az emberiség tévesen a macskákat tartotta a pestis forrásának. Valójában ezt a csapást a rágcsálók terjesztették, amelyek korlátlanul elszaporodtak, miután az emberek a ragadozóikat, a macskákat, kegyetlenül lemészárolták.
Napjainkban egy gyors pillantás Instagramra elég bizonyíték arra, hogy a macskák újra a topon vannak.
(Igen, még cheezburgert is csinálhatsz belőlük).
A kutyák, ha gondoskodunk róluk, isteneknek tekintenek bennünket, de a macskák a velük való törődést úgy értelmezik, hogy nekik jár az imádat tőlünk.
Forrás: Open culture