A Hera és a DART keltette krátert tanulmányozó két CubeSat műhold grafikus ábrázolása
A NASA DART (=kettős kisbolygó eltérítési kísérlet) szonda fellövési terve szerint 2022 októberében a szonda beleütközik egy kisbolygóba és eltéríti a pályájáról. A cél egy kettős kisbolygó, a Didymos. A név görögül ikreket jelent. A Didymos átmérője kb. 800m, a körülötte keringő Didymoon hold átmérője kb. 160m. A DART a Didymoonba fog beleütközni, és – úgy tervezik – észlelhető mértékben eltéríti a pályájáról. A NASA jóváhagyta az ütemezést: a 2021-es fellövéshez most kezdődik a tervezés utolsó szakasza, utána az összeszerelés következik. Ha minden jól megy, az 500kg-os szonda 6km/sec sebességgel ütközik majd a Didymoonba, amitől a holdacska keringési ideje 0,4mm/sec-cel változik meg. Ez csekélynek hangzik, de lényeges következményekkel járhat. A becslések szerint a holdacska pályája kb. 10 perccel fog módosulni.
A DART eredetileg az ambiciózus AIDA (=kisbolygó becsapódás és eltérítési kísérlet) nemzetközi együttműködés része volt, a két űrszonda egyike. A másik űrszonda, az AIM tanulmányozta volna a Didymost, mérte volna a becsapódást, és elemezte volna az ütközés következményeit. Az Európai Űrügynökség, az ESA azonban törölte az AIM-et egy kapcsolódó űrkutatási projekt költségtúllépése miatt.
Az AIM helyét a Hera vette át. A Hera majdnem ugyanezeket a megfigyeléseket végzi el, de a dolgok mostani állása szerint a DART után érkezik majd, így a becsapódás utáni történéseket tudja mérni, a becsapódás előtti és alatti megfigyeléseket pedig földi teleszkópokkkal végzik el.
A HERA nem egyedül utazik: két CubeSat kíséri. Ezek a nanoműholdak kisebbek egy doboz nyomtatópapírnál. Az értékelő testület jóváhagyta, hogy a kisbolygók felszínét tanulmányozó CubeSat neve APEX (=kisbolygó alakulását vizsgáló), a gravitációs mezőt és a belső szerkezetet vizsgáló CubeSat neve pedig Juventas legyen. Az utóbbi le is fog szállni a Didymoonon.
- Viszonylag új gondolat a CubeSat használata távolabb az űrben, de amikor tavaly novemberben a NASA InSight űrszondája leszállt a Marson, pontosan két CubeSaton keresztül lehetett vele kommunikálni. Visszasugározták a Földre az űrszonda rádiójeleit és fotókat a Vörös Bolygóról – írta a közleményében Paolo Martino, a Hera vezető tervezőmérnöke.
A DART is visz majd a hátán egy CubeSatot, így elemezhető lesz a becsapódás azonnali hatása. Ez a CubeSatot Licianak hívják, és az Olasz Űrügynökség fejleszti.
Forrás: iflscience.com