A veséknek kulcsfontosságú szerepük van egészségünk megtartásában: segítik a vörösvértestek képződését, a vérnyomás és a létfontosságú ásványi anyagok vérszintjének szabályozását, a belső szervek méregtelenítését, továbbítják a szervezet számára szükségtelen vizet. Ezért nagyon fontos, hogy csökkentsük a vesebetegség kockázatát, hagyjunk fel rossz szokásainkkal, helyettesítsük azokat jó szokásokkal.
Itt van a vesét súlyosan károsító szokások listája.
A veseproblémák egyik fő oka, hogy nem ürítjük ki időben a húgyhólyagot. Ha nem törődünk vele, hogy pisilni kell, a vizelet tovább marad a hólyagban, a baktériumok sokkal gyorsabban szaporodnak. Ennek aztán végül súlyos következményei lehetnek, pl. a vese fertőződése és a vizelet-inkontinencia.
A rendszeres mozgás normalizálja a vese egészségének fontos tényezőit, a vérnyomást és a cukor-anyagcserét. Viszont 30%-kal növeli a vesebetegség kockázatát, ha folyamatosan, hosszú ideig mozdulatlanul ülünk.
Aki több mint 8 órát ül a munkahelyén, az próbálja meg bevezetni az aktív életmódot a szabadidejében: hetente 2-3 alkalommal tornázzon, és ne hagyjon ki egyetlen alkalmat sem a sétára a környéken.
A hosszan tartó, túlzottan erős edzés rhabdomyolysist okozhat. Ebben a betegségben a vázizomzat károsodik, az elpusztult rostok tartalma a véráramba kerül. Ez súlyos komplikációkkal, akár veseelégtelenséggel is járhat.
Aki tehát többet, hosszabban edz, és izomfájdalmat érez, továbbá a vizelete sötét színűvé válik, forduljon orvoshoz minél hamarabb.
Bár a módjával szedett gyulladáscsökkentők - mint pl. az aszpirin vagy az ibuprofen - biztonságosak, a túlzásba vitt rendszeres használatuk károsíthatja a vesét és akár teljes veseelégtelenséget is okozhat. A recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók ugyanis lassítják a véráramlást a vesékhez és rontják azok működését, különösen már fennálló vesebetegség esetén.
Tehát akkor se felejtsük el, hogy fájdalomcsillapítóból a lehető legkevesebbet vegyük be, és a lehető legrövidebb ideig szedjük, ha szörnyen fáj valami.
Hidratáltnak kell lenni, hogy segítsük a vesék vizelet-kiválasztását, ami eltávolítja a szervezetből a nátriumot és a toxinokat. Az állandóvá váló kevés vízivásnak súlyos következményei lehetnek, pl. a fájdalmas vesekövek.
A legtöbb ember veséjét napi 1,5 – 2 l víz rendben tartja. A számításnál csak a vizet lehet figyelembe venni, egyéb folyadékokat nem.
Honnan lehet tudni, hogy eleget ittam-e? A vizeletnek világossárgának kell lennie, a sötétebb szín vesekárosodásra utalhat.
A jó éjszakai pihenés nemcsak az általános jóllét miatt különösen fontos, hanem a vesék egészsége miatt is. Az alvás/ébrenlét ciklus szabályozza és koordinálja a vesefunkciót, ennek a szervnek a szövetei csak alváskor frissülnek fel. Aki tehát nem alszik eleget, az megszakítja ezt a folyamatot, ez által nő a vesebetegség kockázata.
A nem megfelelő alvás érelmeszesedést is okozhat. Ebben a betegségben megkeményedik az artériák fala, hajlamos a rögösödésre. A véráramlás rosszabb, a vérnyomás emelkedik. Ez túlterheli a vesét, és idővel veseelégtelenség következhet be.
Egészségügyi szakértők szerint szoros kapcsolat van a szénsavas üdítők fogyasztása és a veseproblémák között. Egy 2009-es tanulmány kimutatta, hogy súlyosan károsodott a vesefunkciója annak a 3000 nőnek, aki naponta 2 vagy több szénsavas üdítőt ivott. Csak a mesterségesen édesített üdítőknek volt ilyen hatásuk, a cukorral édesítetteknek nem.
Felszaporodnak a vérben a savak, ha túl sok állati fehérjét fogyasztunk. Ez acidózist okozhat; ilyenkor a vesék nem képesek a szervezet pH-ját egyensúlyban tartani. Idővel súlyos emésztési és krónikus veseproblémák tapasztalhatók.
Az ajánlott napi fehérjebevitel 1 – 1.6g / testsúly-kilogram. Túl sok hús helyett inkább együnk több gyümölcsöt, zöldséget és egyéb fehérjeforrásokat is iktassunk be az étrendbe, pl. tojást, halat, babot, csonthéjasokat.
Az ételeinkben levő nátrium 95%-át a vesék metabolizálják. Ha tehát túl sok sósat fogyasztunk, a szerveinknek sokkal erősebben kell dolgozniuk, hogy megszabadítsanak a fölösleges nátriumtól. Ez idővel a vesefunkció romlásához, vízvisszatartáshoz vezet, ami a vérnyomást emelheti.
A cukor túlzásba vitt fogyasztása is elősegítheti a magas vérnyomás kialakulását, hizlal és növeli a cukorbetegség kockázatát. Ezek a veseelégtelenség leggyakoribb okai.
Az ajánlott napi sóbevitel 3,75g (0,75 kávéskanál); a napi cukorbevitel 25-38g (6-9 kávéskanál). A vese egészsége érdekében oda kell figyelni a bevásárlásnál: a csomagolt készételeknek, konzerveknek általában magas a só- és a cukortartalmuk.
A köhögést, a náthát, az influenzát, a torokgyulladást, egyéb mindennapi betegségeket a szervezet antitesteknek nevezett fehérjékkel győzi le. A molekulák betelepedhetnek a vesék szűrő szöveteibe, és gyulladást okozhatnak. A hosszú ideig tartó betegség tehát súlyosan károsíthatja a vesét.
A vesét védendő mindig megfelelően kell kezelni a baktériumos fertőzéseket – otthon kell maradni, eleget aludni, és szükség esetén antibiotikumot szedni.