A jemeni al-Anad katonai bázison drón robbant föl egy emelvény fölött, ahol magas rangú tisztek figyeltek egy katonai parádét.
Hat katona pusztult el egy jemeni kormánybázison húszi felkelők drónja által. Megsebesült Saleh al-Zindani tábornok, a vezérkari főnök helyettese és Ahmed al-Turki, Lahj tartomány kormányzója. Egy húszi TV csatorna szerint a támadás a kormányt támogató, szaúdi vezetésű koalíció ellen irányult.
Ezzel veszélybe kerültek az ENSZ béketárgyalások, amelyekkel pedig tavaly decemberben már sikerült elérni, hogy mindkét fél beleegyezett a segélyszállítmányok miatt is életfontosságú Vörös-tengeri kikötő, Hudajda körüli tűzszünetbe.
Egymást előzve cipelték a katonák a járművekhez sebesült társaikat.
Húszi katonai és TV-forrásokból tudható, hogy a támadás a „hódítók” – vagyis nyilvánvalóan a koalíció – és az al-Anad-i „zsoldosok” ellen irányult. Al-Anad Adentől kb. 60km-re északra fekszik. A támadást állítólag „a mozgások és összejövetelek alapos megfigyelése” előzte meg.
A támadást rögzítő videó azt mutatja, hogy a drón gyorsan és kis magasságban közelítette meg a katonai parádé helyszínét, majd a VIP pódium teteje fölött robbant. A parádén levő helyi újságíró azt mondta az AP-nek, hogy a robbanás nagyon erős volt, a nyomását is érezték. - A drón tele volt robbanóanyaggal – tette hozzá.
A jemeni helyzet 2018. augusztus 9-én
zöld terület: kormányerők
narancs színű terület: húszi kézen
A közeli Houta város Ibn Khaldoun kórházában az AFP azt tudta meg, hogy a támadásnak 6 halottja és 12 sebesültje van. Nemcsak Zindani tábornok és Turki sebesült meg, hanem Mohammed Saleh Tamah tábornok, a titkosszolgálat parancsnoka és Fadel Hasan, a hadsereg főparancsnoka is. Abdullah al-Nakhi tábornok, vezérkari főnök szintén jelen volt a bázison, amikor a drón robbant, de a forrásokból nem egyértelmű, hogy ő megsebesült-e. Az sem világos, volt-e a bázison koalíciós hadseregbeli tiszt.
Megsebesült a vezérkari főnök helyettese és Lahj tartomány kormányzója.
Később Yehia Sari tábornok, húszi katonai szóvivő közölte, hogy egy újfajta drónt használtak. A Qasef-2K-t úgy tervezték, hogy a földtől 20m-re robbanjon, és szórjon srapnelt a célba. A szaúdi TV szerint a drónt „Iránban gyártották”. Irán tagadja, hogy fegyvereket szállít a felkelőknek. Tavaly azonban ENSZ-szakértők azt nyilatkozták, hogy a húszik Qasef-1 drónja „kivitelében, méretében és képességében gyakorlatilag azonos” az iráni Ababil-T drónnal.
Moammar al-Eryani jemeni tájékoztatási miniszter azt írta egy twitter-üzenetben, hogy „nem marad válasz nélkül a katonai bázis ellen elkövetett bűn. A húszik nem hisznek a béke nyelvében, ők csak a fegyverek nyelvét értik.”
Szaúdi TV csatornák állítják, de nem bizonyították, hogy a drónt Iránban gyártották.
A támadás mindössze egy nappal az ENSZ jemeni megbízottjának a közleménye után történt. Bár a közlemény szerint a harcban álló felek nagyrészt betartják a Hudajda körüli tűzszünetet, Martin Griffiths azt jelentette ki az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt, hogy a háború befejezéséről tartandó további tárgyalásokig még „lényeges haladásra” van szükség.
Súlyos helyzet alakult ki Jemenben, amióta 2015 elején eszkalálódott a konfliktus: a húszik uralmuk alatt tartják az ország nyugati területeinek többségét, és Abd Rabbuh Mansour Hadi elnöknek külföldre kellett menekülnie. Az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia és további 7 arab ország beavatkozott a konfliktusba a kormány oldalán, mert a felkelőkben Irán kinyújtott karját látják. ENSZ-adatok szerint legalább 6,800 polgári személy pusztult el és 10,700-an sebesültek meg a harcok során. További több ezer ember halálát meg lehetett volna előzni: alultápláltság, betegség vagy gyengeség miatt haltak meg.
Forrás: BBC