Időről időre felbukkanó téma a mobilkészülékek által kibocsájtott sugárzás mértéke - és hogy ez a sugárzás vajon káros, ártalmas lehet-e a telefon tulajdonosára. Mivel telefonjainkat ma már gyakorlatilag a nap 24 órájában egy méteren belül tartjuk, ez a kérdés szisztematikus figyelmet és tudományos igényességű válaszokat érdemel.
Legyél a szerkesztőnk - regisztrálj az oldalunkon, és használd ki a speciális lehetőségeket, csak nálunk!
Kihez lehetne ilyen esetben fordulni? Nos, ki máshoz, mint a németekhez - a Németországi Szövetségi Sugárzásvédelmi Hivatal (eredetiben: Bundesamt für Strahlenschutz) mindenre kiterjedő részletességű adatbázissal rendelkezik az egyes (régi és új) telefonkészülékek által kibocsájtott sugárzásértékekkel. A teljes adatbázis ide kattintva érhető el, de alább a Statista infografikáján az élmezőny (az első 15 helyezett) vizuálisan ábrázolva is megtekinthető.
A toplistát a kínai márkák uralják, a Xiaomi, a OnePlus, a Huawei és a ZTE ad tizenkettőt a tizenöt első hely közül. Fontos azonban megemlíteni azt is, hogy a prémium Apple telefonok közül az iPhone 7 és az iPhone 8 is felkerült erre a listára.
Bár nincsen nemzetközileg elfogadott "biztonságos" szintje a mobiltelefon-sugárzásnak, a szintén német Der Blaue Engel (Kék Angyal) környezetbarát minősítést kiadó szervezet csak olyan telefonoknak adja meg saját minősítését, melyek sugárzásértéke nem haladja meg a 0,6 watt per kilogrammot. Ennek az értéknek a fenti lista utolsó helyezettje is több, mint a dupláját produkálja.