Aleppó a világ legrégebb óta lakott települései közé tartozik, már az ókorban rendkívül jelentős városnak számított. Történetét mindvégig a kelet-nyugati kereskedelmi úton elfoglalt helyzete határozta meg, melynek virágzását köszönhette.
2012. márciusától Aleppóban, a szíriai polgárháború részeként öngyilkos merényletek, majd júliustól heves harcok kezdődtek, amikor a Törökország felől érkező lázadó erők megtámadták a várost.
A város lakossága döntő többségében nem támogatta a kormány ellen lázadókat, ennek ellenére az elfoglalt területeket a lázadók központjuknak tették meg.
A változó sikerű összecsapásokban Aleppó egyes negyedeit elhódították a lázadók, míg másikakat megtartottak a kormányhű erők.
Kelet-Aleppó lakosságának többsége elmenekült az előrenyomuló lázadók elől, és a város kormány által ellenőrzött kerületeiben keresett menedéket. Nyugat-Aleppó lakossága így 1.5 millió főre duzzadt, míg a lázadó területeken 143 ezer civil maradt.
2012. szeptember 28-29. éjjelén a történelmi bazár nagyrészt megsemmisült, leégett. A bazár a világ legnagyobb fedett antik piacnegyede és a Világörökség része volt az óvárossal együtt 1983 óta.
2014-ben a több mint 500 éves Chusrawiyya mecset is elpusztult.
2016. július 27-én a kormányhű erők körbezárták a város környékét.
2016. október 20-23. között volt az utolsó fegyverszünet, melyben 8 utat nyitottak a kelet-Aleppóban rekedtek távozására.
2016. december 10-én heves harcokat követően a kormányhoz hű erők orosz támogatással visszafoglalták a város utolsó lázadó kézen lévő negyedeit is.
Négy év és jelentős számú civil áldozat után, az aleppói csata véget ért.
Forrás: Wikipedia (szöveg), Boredpanda (képek).