Az elmúlt évben többszáz filmet hoztak nyilvánosságra az 1950-es és 1960-évekből származó nukleáris kísérleti robbantásokról. Ezeket mind a kutatók, mind a laikusok megnézhették, tanulmányozhatták, és a jobb hozzáférhetőség kedvéért ezeket online is feltöltötték.
Az elmúlt napokban a különösen megdöbbentő, 1954. március 1-i Castle Bravo-t, a Bikini-atollon történt kísérleti robbantást osztották meg.
Az eredmény meglepő volt, mert 6 megatonnával számolták. A növekedés a reakcióban résztvevő egyik lítium-izotóp nem várt reakciójának volt a következménye. A robbanás egy 7,2 km-es tűzgolyót hozott létre, egy 2 kilométer széles és 70 méter mély krátert hagyva maga után, és egy gombafelhőt, amely 14 kilométer magasságot ért el körülbelül egy perc alatt. A robbanás olyan erejű volt, hogy nemcsak a közelben lévő, a teszt körülményeit rögzítő eszközöket semmisítette meg, hanem a sziget másik oldalán lévő épületeket is megrongálta.
"A robbanás egy olyan felhőt bocsájtott ki, amely a Csendes-óceán 18 000 négyzetkilométerét szennyezte be. "
A hatóságok a radioaktív csapadék veszélyeivel nem törődtek. A Rongelap és az Utirik atollok (korallzátony szigetek) lakói, akiket csak három nappal később evakuáltak, sugárszennyezést szenvedtek. A közelben tartózkodó Daigo Fukuryū Maru japán halászhajó legénysége szintén akut sugárzási tünetek miatt került kórházba. Ez az esemény megerősítette Japán erős antinukleáris elkötelezettségét, és sokan a Godzilla óriásszörny megalkotását is közvetelenül a Daigou Fukuryu-balesettel hozzák összefüggésbe.
Emberek ezrei voltak érintettek, és az Egyesült Államok sokaknak fizetett kártérítést, akik később a radioaktív csapadék hatsásának következtében rákos és egyéb megbetegedéseket szenvedtek.
A kísérleti robbantás globális tiltakozást váltott ki, és végül az atomfegyverek légköri kísérletének tilalmához vezetett. Majdnem egy évtizedbe telt, míg az USA a föld alá helyezte a nukleáris kísérleteket.
1992 óta az összes újonnan kifejlesztett nukleáris fegyvert számítógépes szimulációval tesztelik az Egyesült Államokban.
Forrás: www.iflscience.com