A szonda két évet töltött a 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstökös körül, ez alatt látványos felvételeket továbbított a Földre. 2016 szeptemberében rázuhant az üstökösre, de a felvételek még mindig rejtegetnek váratlan részleteket.
A felvételekből legutóbb egy animált GIF került fel a twitterre, Iandru79 műve. „Hóvihart” mutat a 67P felszínén, de valójában az üstököst körülvevő port látjuk, ahogy a nap megvilágítja. Ekkor a szonda kb. 13km-re volt az üstököstől, és az Osiris kamera felvételei – vagyis a GIF „kockái” – kb. 25perces időközökkel készültek.
A GIF-et rengetegen megnézték az interneten, és vitázni kezdtek arról, mik lehetnek a háttérben, az üstökös mögött eltűnő tárgyak. Mark McCaughrean, az ESA szaktanácsadója elmagyarázta: csillagok. Az Osiris kamera a Nagy Kutya csillagkép felé irányult, a képeken pedig néhány csillaghalmaz látszik: fent az NGC 2362, középtájt az NGC 2354.
A csillagmező függőlegesen mozog, ahogy az üstökös forog és a szonda elmozdul, közel a kamerához kavarog a por – mindez együtt úgy hat, mintha a Rosetta sűrű hóhullásba került volna. Az egész végül olyan, mint egy régi film, a sziklán csendesen esik a hó, ahogy a kamera pásztázza.
A Rosetta volt az ESA Horizon 2000 űrkutatási programjának harmadik alapküldetése. Philae leszállóegysége az űrkutatás történetében elsőként landolt üstökösön sikerrel. A Rosetta-megfigyelések kulcsfontosságúak voltak annak felfedezéséhez, hogy a Földön a víz nem az üstökösöktől származik. Az utolsó felvételét a Rosetta az üstököstől mindössze 5m távolságban készítette és továbbította a Földre.
A GIF készítője most megpróbálja színessé tenni a művet, de nem biztos benne, hogy sikerül. lennutrajektoor így reagált a hírre a twitteren:
És igen: ez így van.
Forrás: http://www.iflscience.com/, https://twitter.com/, https://imagearchives.esac.esa.int/