A Guardian építészeti kritikusa 2015-ben tett utazást Észak-Koreában. Kamerájával és jegyzettömbjével felfegyverkezve, figyelő szemeit tágra nyitva dokumentálni kezdte a ritkán látott területeket az Észak Koreában (Inside North Korea) című könyve számára. Mindezt hivatalos idegenvezetők figyelő kísérete mellett.
"Észak-Korea belülről egy lenyűgöző színpad, egy precízen koreografált világ, ahol a hatalom és rend idealizált imázsát játsszák el." - írja a könyv bevezetőjében.
"A Koreai Népköztársaság fővárosa nem az a monoton, szürke világ, amelyet elképzelünk, és ez a könyv kísérlet arra, hogy egy pillantást vessünk a zárt ajtók mögé."
Az impozáns műemlékektől a fantasztikus szabadidős központig íme hét pyongyangi helyszín, amelyek úgy tűnnek, mintha a nagy képernyőből lennének kivágva.
Az 1982-ben elkészült, kúp alakú épület úgy néz ki, mintha egytudományos-fantasztikus film helyszíne lenne.
Ez a világ leggigantikusabb stadionja 114 ezer férőhellyel.
A nézőtér barackszínű falával, lila kárpitozott üléseivel és világoskék színű vinil burkolatú padlózatával akár Wes Anderson filmrendező munkája is lehetne, aki arról ismert, hogy pasztell színű, fantasztikus világokat hoz létre.
Ez a Szaturnusz alakú szobor a Három Forradalom Kiállítási Parkban található, ahol Kim Il-sung három forradalmát – az ideológiait, technikait és kulturálisat - magyarázzák el.
Szintén Wes Anderson-stílusú a Koryo Hotel reggeliző helyisége, melyet napnyugta árnyalatú narancsszínek és világoskék asztalterítők díszítenek. A szállodát külföldi látogatóknak tervezték - sőt, van egy tiltott területe is, amely a pyongyangi elit rezidenciájára néz.
A párizsi diadalív mintájára kialakított diadalívet (igaz, a párizsinál 10 méterrel magasabb) Kim Il-sung elnöknek a koreai függetlenségben való szerepének méltatására építették.
A Changgwang-komplexumban található ugrótorony monumentális hatású hatalmas íves formáival, valamint rózsaszín és narancs árnyalataival
Forrás: thespaces.com