Az ókori egyiptomi régészeti ásatások még mindig rengeteg titkot rejtenek. Ilyen például az az óriási, fekete gránit szarkofág, amelyet nemrég Alexandriában, Egyiptom északi tengerpartján fekvő városban fedeztek fel.
Az ünnepélyes kinézetű koporsónak a szembetűnőek a méretei. 185 cm magas, 265 cm hosszú és 165 cm széles - ez a legnagyobb koporsó, amit valaha Alexandriában találtak.
Ugyanabban a földalatti sírban egy nagy alabástrom fejet is találtak. A szakértők feltételezik, hogy a szarkofágban eltemetett személyt ábrázolja, de ez még megerősítésre vár.
A lelet lenyűgözi a régészeket. Ayman Ashmawy, az Egyiptomi Régészeti Minisztérium munkatársa szerint a fedél és a koporsóban lévő test között még érintetlen habarcsréteg azt jelzi, hogy 2000 év óta, amikor lezárták, a koporsót nem nyitotta fel senki.
Ez különösen ritka dolog - az ókori egyiptomi sírokat ugyanis az évszázadok során, gyakran kirabolták és tönkretették, ami azt jelenti, hogy a régészek ritkán találnak olyan sírt, amely annyira érintetlenül megmaradt, mint amilyennek ez látszik.
A régészeti helyszín egésze az időszámításunk előtti 305 és 30 közötti ptolemaioszi időszakból származik. A lelet öt méter mélyen volt elásva a föld alatt.
A sírt egy új épület helyének tisztítása során fedezték fel, és jelenleg még őrzik, amíg a szakértők megállapítják, hogy pontosan mi is van a titokzatos fekete szarkofágban.
Ahogy Jason Daley, az amerikai Smithsonian múzeum kiadványában írja, az évszázadok során Alexandria egy olyan pezsgő, zsúfolt várossá vált, ahol a leletek feltárása igazi kihívás. Ha bármi még megmaradt, azt gyakran nagyon nehéz elérni.
Egyelőre ennyit tudunk az új felfedezésről, és várnunk kell, hogy kiderüljön az eltemetett ember személyazonossága. Egy ilyen méretű szarkofág azonban feltehetően egy magas státusú személyre utal.
Februárban a régészek találtak egy eddig ismeretlen síregyüttest Kairótól délre, a Minya kormányzóságban, amely – akárcsak az óriási gránit szarkofág - valószínűleg 2000 évig volt érintetlenül a föld alatt. A szakértők szerint mintegy öt év kell ahhoz, hogy a helyszín leleteit feldolgozhassák.
Áprilisban pedig egy ritka görög-római templomot találtak. Az ígéretes lelet talán segít titkokat felfedni a Siwa Oázisról, amely egyike Egyiptom legtalányosabb településeinek. Többek között arra is fény derülhet, hogy az idegen uralom milyen hatást gyakorolt az országra időszámításunk előtt 200-300 körül.
Minden felfedezés egy kicsivel több részletet tár fel arról, hogy az emberek hogyan éltek és dolgoztak ezekben az ősi időkben. Figyelemmel kísérjük ennek a szarkofágnak a további kutatását is, hogy megtudjuk, milyen titkokat tár majd fel.
Forrás: https://www.sciencealert.com