Az gyakori eset, ha a gyerek otthon besegít a családnak a háztartásban.
Azonban, amikor ez veszélyes számára, kihasználja, valamint akadályozza az oktatását és elveszi a szabadidőt, a játékot és a gyermekkor egyéb örömeit, ezekben az esetekben már tartós kárt okoz a gyermeknek.
A gyermekmunka számos területen megtalálható, így a mezőgazdaságban, bányászatban, szeméttelepen, a prostitúció és a kábítószerkereskedelem világában, hogy a legsötétebbeket említsük.
Azonban a gyermekmunka nagy része rejtve marad, hiszen rengeteg gyerek dolgozik a ház körül, úgy, hogy az már súlyosan károsítja az alapvető gyermekjogokat (pl. az oktatáshoz való jog).
Mintegy 15.5 millió gyermek dolgozik így a házak körül, a többségük lány. A gyermekmunkához szinte minden esetben egyéb károsító tényezők is társulnak, úgymint erőszak, bántalmazás, szegénység, éhezés, rabszolgaság, stb.
Az UNICEF definíciója szerint gyermekmunkának számít, ha:
A gyermekmunka nemcsak következménye, hanem ezzel párhuzamosan egyik okozója is a társadalmi egyenlőtlenségnek és a generációkon átöröklődő szegénységnek.
Hiszen gondoljunk bele, ha a gyermeknek dolgoznia kell, nem tud tanulni, játszani, fejlődni, alapvetően romlanak az életkilátásai és az esélye, hogy azzá a felnőtté válhasson, aki lehetne belőle.
Ugyanakkor nem meglepő módon épp a társadalmilag hátrányos helyzetű gyerekek között a leggyakoribb a kizsákmányolás (szegénység, alacsonyabb társadalmi réteg, stb.)