nlc.hu
Szabadidő

Valeria: a Szex és New York utódja

A Szex és New York egyik utódja, Valeria: vajon megugrotta az lécet?

A Szex és New York befejezése után számos próbálkozás volt arra, hogy betöltse a négy népszerű karakter hiányát. A Valeria is valahol egy ilyen sorozat. De vajon mennyire feleltethető meg a kultikus szériával?

Útjára indult a kultikus sorozat, a Szex és New York új évada, az eredeti szereplőgárdából visszatért Sarah Jessica Parker (Carrie), Kristin Davis (Charlotte) és Cynthia Nixon (Miranda) is, egyedül a Samanthát alakító Kim Cattrall maradt ki. Az And Just Like That… címen futó sorozat tízrészes, az új epizódokban immár az 50-es éveikben járó barátok, Carrie, Miranda és Charlotte kalandjait követhetjük.

És egyszer csak szex és new york sorozat kritika

Sarah Jessica Parker és Cynthia Nixon az új sorozat forgatásán (Fotó: James Devaney/GC Images)

Egy kis emlékeztető:

A Szex és New York 1998 és 2004 között futott az HBO-n, amely négy New York-i szingli nő életét mutatta be: Carrie, Charlotte és Miranda a harmincas, Samantha pedig a negyvenes éveiben járt a sztoriban. A sorozat hatalmas sikereket ért el: hat évad, 94 rész készült a mozifilmek mellett és milliókat ültetett le a TV elé. 

Az első hat évad befejezése után több hasonló hiánypótló sorozat is készült, és azt kell mondjuk, hogy némelyik méltó utánpótlásnak bizonyult, ezekből mi is készítettünk egy rövidebb listát.

Persze mióta berobbant a szingli nők sztereotípiáit lebontó Szex és New York, a nőkről kialakított társadalmi kép színesedett, tágult, és ma már egyáltalán nem meglepő, ha egy harmincas, vagy akár negyvenes éveiben járó nőnek nincs családja, vagy ne adj isten, párja. A társadalmi normák lazulásával párhuzamosan az új filmek is alakultak, modernizálódtak, és érthető módon a filmkészítők is újfajta kérdéseket, témákat emeltek be. Az egyik ilyen, hasonló sorozat a spanyol gyártású Valéria, a Neflixen futó széria, amely napjaink harmincas nőinek aktuális problémáit feszegeti.

Kicsit olyan módon, mint ahogy anno a Szex és New York tette, bár sajnos közel sem lett akkora sikere, mint az elődjének. Ettől függetlenül mi nagyon megkedveltük az Elísabet Benavent regénye alapján készült sorozatot, amelynek főszerepben Valeria, a művészi és magánéleti válságban lévő író áll, a család fekete báránya, aki egy kicsit saját magát is elveszettnek érzi. Rajta keresztül ismerjük meg a három barátnőjét, akik maguk is az önfelfedezés útját járják. A Netflixen futós sorozat nem lett korszakalkotó produktum, ugyanakkor egy nagyon is jól működő dráma, sőt. 

Valeria, sorozat

Fotó: Netflix

Bár a Szex és New York-hoz hasonlóan négy barátnő küzdelmeiről szól, azonban fontos különbségek vannak, például sokkal több árnyalat mutatkozik meg benne, kezdve azzal, hogy jóval életszerűbbek az élethelyzetek, és a főszereplő sem azt várja, hogy a gazdag Big megmentse és kiemelje őt az apró garzonjából. Ebbe a sorozatba belefér a szerelmi háromszög, egy meleg barátnő karaktere, és bár fontos kérdés a párkeresés, mégsem kizárólag ez adja a sorozat gerincét. Sőt, Valeria kész kilépni a házasságából, csak hogy megtalálja önmagát, a saját identitását, és a szakmai kiteljesedéséhez vezető utat. Míg Carrie csak a felszínen kapargatja a témákat, és a karrierje inkább csak másodlagos a férjkeresési projektje mellett, addig Valeria a végletekig ragaszkodik a gyerekkora óta tartó szenvedélyéhez, az íráshoz, amitől még a saját családja is próbálja eltéríteni.

Ugyan hasonló a két sorozat, mégse redukáljuk Valeriát egy “spanyol Szex és New York”-ra. Mert ennél sokkal rétegzettebb, sokkal több a mondanivalója, már csak azért is, mert nem az önimádatban fürdő amerikai felső osztály belterében játszódik, ahol fontosabb a cipő és a ruha, mint az emberi mélység. 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top