A szerző szerint - aki egyébként úgy látja, hogy a pandémia negyedik hullámában vagyunk - "már láthatóak azok a hosszútávú következmények, amelyek jelentősen átformálják működésünket".
Matolcsy György egyebek közt rámutat, hogy minden téren megerősödött a biztonság értéke, felértékelődött az egészség és az egészséges életmód és elérkezett a nehéz és kemény döntések kora, amikor azok jártak jobban, akik a legnehezebb személyes döntéseket hozták meg - pályamódosítás, életmódváltás, gondolkodási minták cseréje -, és azok vannak ma nehezebb helyzetben, akik erre még nem vállalkoztak.
A válság és a járványkezelés egyik nyertese a digitális átállás, amely egy évtizedet nyert és egy új üzleti szektort teremt: a járvány egy sor új online szolgáltató vállalkozást hozott létre, és Magyarországon is elindult az üzleti szektor átrendeződése - mutat rá a jegybank elnöke.
Írásában arra is felhívja a figyelmet, hogy felértékelődnek a technológiai cégek, és megerősödik a hosszútávú fenntarthatósági gondolat és a fenntartható gazdaságra való átmenet. A fenntarthatóság gondolata a foglalkoztatás, a pénzügyi egyensúlyok, a növekedés, az infláció, a globális/regionális/lokális kereskedelem területein vezető szemponttá válik.
"Gondolkodásban és technológiai fejlettségben 2030-ra ugrottunk előre, már csak döntéseinkkel kell utolérnünk magunkat" - fogalmazott a jegybank elnöke.