pcguru-ajanlott2590x150.jpg

Az utóbbi egy év során egy erős laptop sokak számára létszükségletté vált a karantén alatt, nem is kimondottan a játékok, sokkal inkább a mindennapos használat, a munka és az online kapcsolattartás miatt. Erre számos gyártó próbál építeni a kimondottan komoly középkategóriás szériákkal, mint amilyen a Huawai MateBook-vonala is. Legújabb modelljüket, a május 17-én megjelenő új MateBook D15-öt (nem összekeverendő a Ryzen 5 processzort használó korábbi 53010TUE-szériával), közel két héten át nyúzhattam a hivatalos megjelenés előtt.

Külsejét tekintve a D15 az egyik legelegánsabb laptop, amellyel eddig dolgom volt, ráadásul túlzások nélkül az egyik legkönnyebb és leghordozhatóbb modell is: méreteit tekintve 357,8x229,9x16,9 mm, súlya pedig alig 1,56 kg. Egyik oldalán USB 3.2, HDMI és 3,5 mm-es jack csatlakozó sorakozik, míg a másik oldalon 2 USB 2.0 és egy USB-C csatlakozó – utóbbit, amennyiben a laptop töltöttsége legalább 10%-on van, a kompatibilis Huawei termékek használhatják külső töltőként is.

huawei-matebook-d15-pcguru-1.jpg

Huawei telefonnal többet nyújt

Felnyitva szembesülhetünk a vékony, 144Hz-es, 15,6 hüvelykes HD képernyővel, mely a minimális szegéllyel a laptop felső részének 87%-át tölti ki. A billentyűzet az általam tesztelt modellen angol kiosztást követett, a jobb oldalán kapott helyet a bekapcsológomb, mely akár ujjlenyomatos feloldást is támogat. Eleinte komoly fejtörést okozott, hogy pontosan hol találom a webkamerát – ez ugyanis a billentyűzetbe lett süllyesztve, és a laptop felső során, az F billentyűk közepén elhelyezett gombot megnyomva nyílik fel, az apró méret ellenére azonban akár 720p felbontással.  A burok alatt 16 GB DDR4 memória és 512 GB SSD lapul (bár elérhetőek lesznek olyan modellek is, amelyek mindkét erőforrásból csak feleekkora kapacitással rendelkeznek), maga a processzor egy 11. generációs i5-1135G7, integrált Intel Iris Xe Graphics-al. Az akkumulátor 42Wh kapacitása a Huawei ígérete szerint akár 8-9 órás irodai munkára is elegendő, töltés nélkül, a laptopon külön aktiválható Performance móddal, a mellékelt 65W-os töltővel pedig durván 45 perc alatt teljesen feltölthető.

huawei-matebook-d15-pcguru-2.jpg

A D15 Windows 10 Home-al felvértezve érkezik, melyre már előre felkerültek a Huawei PC Manager és Monitor Manager alkalmazásai. Huawei mobilfelhasználóknak különösen az előbbi kínál fontos funkciókat, segítségével ugyanis a kompatibilis telefonoknak akár három képernyője is megjeleníthető és kezelhető az asztalról. Bekapcsolását követően az első dolog, ami feltűnt, az a csend volt – a Shark Fin ventilátorok révén a jelek szerint, a korábbi modellekhez képest nemcsak jobb a laptop hűtése (egyetlen egyszer sem éreztem különösebben forrónak), de túlzások nélkül állíthatom, hogy a D15 volt a leghalkabb laptop, amivel eddig dolgoztam. Még amikor komolyabb teljesítményt igénylő alkalmazásokat futtattam rajta, a zaj akkor is elhanyagolható volt, így irodai vagy otthoni munkához tökéletesebbet nehezen tudnék elképzelni.

huawei-matebook-d15-pcguru-3.jpg

Jellegéből fakadóan elsősorban munkára használtam a D15-ös, és ilyen tekintetben próbálgattam a képességeit. Egyszerre 15+ megnyitott Chrome böngésző ablakkal, Slackkel, Skype-pal és a háttérben dolgukat végző programozó IDE-kel és buildelő folyamatokkal. Ezek a töltés nélküli működési időt ugyan inkább 7 órára csökkentették, az eredményekkel szinte maradéktalanul elégedett voltam, lassulást nem tapasztaltam, gond nélkül tudtam futtatni a virtuális gépeket, konténereket, és egyszerre több erőforrásigényesebb alkalmazást is. A beépített hangszórók és mikrofon is megfeleltek az igényeimnek – ugyan a váltogatható hangzásvilágok között jelentős különbségeket nem észleltem, a mikrofon által felvett hang kellően tiszta és zajmentes. Egyedül a kamerával nem tudtam megbarátkozni, dőlésszöge ugyanis kimondottan előnytelen nézetből rögzít, és a fejem lefelé döntésével, valamint a laptop felpolcolásával tudtam csak valamennyire ellensúlyozni. A vékonyság miatt ugyan értem, miért így került beépítésre a kamera, azonban használat szempontjából ez kimondottan kényelmetlen.

huawei-matebook-d15-pcguru-4.jpg

Játékos szemmel

Mivel elsősorban munkára szánt laptopról van szó, a játékos kapacitásokat csak minimális mértékben tesztelgettem – a retró címek természetesen gond nélkül futnak rajta, illetve csökkentett felbontással és alacsony beállításokkal az egy-két éves darabokat is úgy-ahogy elvisz. A Valorant, a Fortnite, illetve a GTA5 1080p-ben, alacsony beállításokkal, durvább fps esések nélkül futott, egy Call of Duty: Warzone esetén viszont már 720p-re csökkentve sem tudta tartani a 30 fps-t. Ezt leszámítva azonban, tisztán a munkavégzés szempontjából maximálisan elégedett voltam a D15-el. Csendessége, kellemes súlya és méretei, illetve kényelmes kialakítása miatt az egyik legelegánsabb és professzionálisabb hatást keltő munka-laptop, ami eddig a kezembe került. A kérdés egyedül az ár-érték arány: a korábbi modellek Ryzen processzorokat használtak, az USB 2.0-ás csatlakozók az egy szem USB 3.2 mellett is kicsit kevésnek érződnek, mindez pedig a 344 990 forintos árcímke mellett, hacsak valaki nem rendelkezik olyan Huawei eszközökkel, amelyek révén kihasználhatja a teljes kínált funkcionalitást, nem biztos, hogy megéri az induló árkategóriát.