Jön a grillszezon, mutatjuk a tökéletes hamburgerhús titkát

2021. május 09.
Puha, szaftos és ízletes – a legtöbben ilyennek írják le a tökéletes hamburgerhúst, a végeredmény azonban a grillezést követően sokszor kiábrándító.

Hiába találod el jól a fűszerezést, ha a hamburgerhús a sütés során kiszárad, és fogyasztás közben morzsálódik. Ahhoz, hogy elégedetten falatozzatok a grillezés után, már a vásárlásnál résen kell lenned: egyáltalán nem mindegy ugyanis, hogy milyen típusú darált húst választasz, ahogy az sem, mennyi ideig hagyod a hűtőben pihenni felhasználás előtt.

hamburger hamburgerhus daralt hus grill grillszezon recept

Készülhet csirke-, pulyka-, borjú- vagy marhahúsból, a házi hamburger elkészítése egyáltalán nem nagy ördöngösség! Elég néhány apróságra odafigyelni, és a végeredmény nagyságrendekkel finomabb lesz az előre csomagolt grillhúsoknál! A frissen sült húspogácsák fogyaszthatók friss vagy grillezett zöldségekkel és ízletes szószokkal, de hamburger és sajtburger is készülhet belőlük. Legnépszerűbb kísérői a majonéz, a karikákra vágott paradicsom, a hagyma, a zöld saláta, a sajt, a hamburgerzsemle és a sült krumpli.

A házi hamburgerhús elkészítése tényleg nem vesz igénybe pár percnél többet. A darált húson kívül legyen kéznél só, ha kedved tartja, néhány fűszernövény, ha pedig egy kis extrára vágysz, akkor reszelt parmezán.

 

Kerüljön-e vesefaggyú a hamburgerbe?

A darált húshoz sokak szerint érdemes vesefaggyút is keverni – 3:1 arányban a hús javára. Ez leginkább a marhahúshoz ajánlott, nemcsak a hús zamatát emeli ki, hanem az állagának is jót tesz, és nem esik szét grillezés közben. Nem könnyű fellelni a vesefaggyút a henteseknél, érdemes előre tájékozódni, hogy elérhető-e a te hentesednél, illetve rendelésre beszerezhető-e. Ha sikerül szerezni belőle, mindenképp érdemes kipróbálni!

 

Tippek, hogy tökéletes legyen a házi hamburger

  • A marha- és a borjúhús szaftosabb a szárnyasoknál és a sertésnél – az utóbbiak könnyebben kiszáradnak grillezés közben, ezért szerencsésebb marhából vagy borjúból készíteni a hamburgert.
  • Az előre csomagolt darált húsnál is finomabb, ha közvetlenül a vásárlás előtt daráltatod le a húst, vagy ha van rá lehetőség, akkor otthon darálod le. A legszuperebb, ha kétszer darálod/daráltatod le, így a húst könnyebb lesz összedolgozni, és a kész hamburger még puhább, zamatosabb lesz.
  • A darált hússal akkor tudsz legjobban dolgozni – és nem mellesleg akkor veszi fel leginkább a fűszerek ízét – ha szobahőmérsékletű. Ezért mielőtt összedolgoznád a többi hozzávalóval, vedd ki a hűtőből, és hagyd a konyhapulton pihenni 30 percig.
  • A darált hús fűszerezéséhez alapvetően elegendő a só és a frissen őrölt bors, de természetesen kedve szerint ízesítheti mindenki a hamburgerét – kerülhet bele fűszerpaprika, apróra vágott vöröshagyma, friss és szárított zöldfűszerek, de van, aki a sajt- vagy szalonnakockákra esküszik (a sajt azért nem elvetendő ötlet, mert puhább és porhanyósabb lesz tőle a hamburger).

hamburger hamburgerhus daralt hus grill grillszezon recept

Házi hamburgerhús

Hozzávalók:

  • 500 g darált hús
  • 1-2 nagyobb csipet só
  • Bors és fűszerek (rozmaring, csili, petrezselyem stb.) ízlés szerint
  • 2 evőkanál parmezán (elhagyható)

Így készül:

  1. A darált húst egy tálba tesszük, hozzáadjuk a sót, a (lehetőleg frissen őrölt) borsot és a friss vagy szárított fűszernövényeket, és ha szeretitek, a parmezánt.
  2. Kézzel összedolgozzuk egészen addig, míg puhábbnak nem érezzük a masszát – fontos az is, hogy a fűszereket egyenletesen eloszlassuk, vagyis ezt a munkafolyamatot nem tanácsos összecsapni!
  3. 4 egyenlő részre osztjuk – akár konyhamérleggel is kimérhetjük a 4×125 grammos húspogácsát. Gombócokat formázunk belőle, majd két tenyerünk közé fogva kilapítjuk, vagy kimondottan hamburgerkészítő formába helyezzük.
  4. A húspogácsa vastagsága ízlés kérdése, az azonban igaz, hogy 2 cm-nél nem szerencsés vasatagabbra hagyni, mert bár kívül szép színt kap, belül nyers marad a hamburgerhús.
  5. A legfinomabb faszenes grillen sütve lesz, de természetesen készülhet a tűzhelyen, serpenyőben is.
  6. Ha nem használjuk fel azonnal, sütőpapírral elválasztva egymásra tehetjük a húspogácsákat, és hűtőben 1 napig gond nélkül tárolhatjuk, de zacskóba vagy jól záródó dobozba téve le is fagyaszthatjuk (ebben az esetben felhasználás előtt hagyjuk kiolvadni!)

Fotó: Getty Images

Ezt láttad már?