szerző:
HVG
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Már több mint 40 Fidesz-közeli vállalkozó cége szerepel a legnyereségesebb 500 között. Ebből 13 Mészáros Lőrincé, pedig zászlóshajója veszteséges volt. Vajna Tímea is csinos osztalékot vett ki kaszinóörökségéből.

A legnagyobb nyereséget elért 500 magyarországi cég között már több mint negyven olyat találunk, amelynek tulajdonosa a NER valamelyik emblematikus figurája. Évről évre, toplistáról toplistára többet. Ez is az országépítés egy formája, amennyiben – az egykori rákosista jelszót parafrazeálva – övék az ország, maguknak építik. A legeminensebb építőtanonc természetesen a kormányfő gyerekkori pajtása, a Simicska Lajos korábbi főoligarcha 2015-ös kegyvesztetté válásakor fölemelkedett Mészáros Lőrinc. Neki 13 érdekeltsége tűnik föl az 500 nyereségrekorder sorában, igaz, nem mindnek ő az egyetlen tulajdonosa.

Cégbirodalmának egyik zászlóshajója, az Opus Global például tőzsdei cég, papírjainak 26,6 százalékát bárki adhatja-veheti, Mészáros és – éppen válófélben lévő – felesége közvetlen és közvetett befolyása azonban 70 százalék körül van. Ám az Opus nevét hiába keresnénk a rangsorban, a 2019- es évet ugyanis a felcsúti milliárdos Beatrix lánya által elnökölt holdingcég durva, 34 milliárd forintos veszteséggel zárta.

Csöppet sem volt szégyenlős Andy Vajna volt filmügyi kormánybiztos özvegyen maradt ifjú felesége. Ő közel 15 milliárdos osztalékot vett ki az ölébe hullott két kaszinócégből, a Vajna további érdekeltségeit kezelő AV Investments pedig 37 millió dollárt, azaz mintegy 11 milliárd forintot utalt át Las Vegasban bejegyzett anyacégének. Vajna Tímea türelmetlensége egyébként nem volt alaptalan. Idén májusban a kizárólagos állami koncessziókat birtokló kaszinócégeknek is új gazdái lettek Garancsi István és Szalay-Bobrovniczky Kristóf személyében.

A legsikeresebb NER-cégekről, illetve az 500 hazai nyereségrekorder vállalatról részletesen olvashat az eheti HVG hetilap mellékletében, és online a hvg360-on.