Gyártók Jeep Cherokee teszt: kilóg a sorból

Jeep Cherokee teszt: kilóg a sorból

Biró Csongor | 2016.03.30 06:56

Jeep Cherokee teszt: kilóg a sorból

Az új modell kísérlet arra, hogy miként lehet merész külsőbe átültetni egy tradicionális márka értékeit. Kényelmes utazóautó, bátor terepjáró és még vezetni is jó.

Hirdetés

Hogy néz ki?

A Cherokee 4,62 méter hosszú, így öt felnőttnek is elegendő helyet kínál. A magas építésű Cherokee-be a csaknem derékszögben nyíló ajtókon át könnyű a beszállás, ahogyan a helyes üléspozíció megtalálása sem okoz gondot a kényelmes fotelekben (az elsők memóriásak, fűthetők és szellőztethetők). A hátsók csúsztathatók, a háttámla dönthető. Az elektronikusan nyitható és zárható csomagtartó kategóriájában szűkösnek számít a maga 423 literjével. Ha nem kérünk pótkereket, a padló alatt plusz 77 liternyi térrel gazdálkodhatunk. Ledöntött ülésekkel 1267 literes a rakodótér.

A puha anyagokból épített műszerfal berendezése logikus, kapcsolóból és gombból van dögivel még úgy is, hogy az irányítás zöme átkerült a hatalmas méretű érintőképernyőre. Jó dolog, hogy szinte minden menüpontban elérhető a kis ablakban megnyitható navigációs térkép, így akkor sem vagyunk elveszve, ha fogalmunk sincs, merre tartunk. Időjárásálló, a szélvédő is fűthető. A nagy (Grand) Cherokee kényelmét, méltóságát és luxusát kínálja. Amerikai autóról lévén szó, minden elemre, kapcsolóra ráírták, hogy micsoda, minden segéd eleve be van kapcsolva. Egyetlen ergonómiai hibát követtek csak el a tervezők. Véletlenül vettem észre, hogy a vezető oldali ajtó zsebe fölött elrejtve található a tanksapka nyitó gombja. Ha akkor nem fedezem fel - valamit leejtettem és felvettem -, még mindig tanácstalanul állok a benzinkúton.

Bármennyire is tetszett az autó vezetése, nem tudtam megszokni a formáját. Hiába a hétosztású hűtőmaszk, a Cherokee nagyon kilóg a sorból. Ez lehetett a márka szándéka, és bár nálam nem jön be, vásárlók tízezrei döntenek mellette, főleg Észak-Amerikában.

Hogy megy?

A 2014-ben bemutatott Jeep Cherokee nemrég kapta meg a Fiat származású 2,2 literes csúcsdízelt, amely a négy hengerből 200 lóerőt és bivaly, 440 newtonméteres nyomatékot (percenként 2500-as fordulaton) hoz ki. Az autót ugyanakkor lomhának éreztem, nehezen lehet előcsalni belőle az ördögöt. Sokkal jobban érzi magát kényelmes vitorlázás közben, mintsem vágyna arra, hogy a kátyúk tengerében hajszoljuk a sebesség isteneit. A váltó sport fokozatában élénkebb a kocsi, de akkor sem ugrik, inkább csak sietve kilép. Autópályán, ha már zakatol a motor, nem érezzük, hogy gyenge lenne, könnyedén tartja a 160-170-es tempót. Álló helyzetből 100 kilométer/órás sebességre 8,5 másodperc alatt gyorsul, végsebessége 204 kilométer/óra. A motor hidegen morgós, de utazósebességnél a kiváló szigetelés révén nem zavaró.

A ZF gyorsan dolgozó kilencsebességes automatikus váltója felel azért, hogy a Cherokee fogyasztása a 200 lóerő (percenként 3500-as fordulaton) és a viszonylag nagy (üresen 1935 kilogramm) tömeg ellenére nem lesz fájó. A közel hatszáz kilométeres teszt során, autópályán, városban és országúton is hajtva, csupán 6,6 literre alakult 100 kilométerenként a fogyasztása, ami becsülendő. Az is, hogy SCR katalizátor nélkül teljesíti az Euro 6-os kibocsátási norma feltételeit.

Kilencedik fokozatban kilencvennél 1500-at forog a főtengely percenként, 100-nál 1600-at, 110-nél 1700-at, 120-nál 2200-at, 130-nál 2400-at. Autópályán kiváló utazóautó.

Milyen vezetni?

A terepre hangolt futóműve kényelmes, rossz úton is kellemes utazást tesz lehetővé, de tempós kanyarokban sem eltúlzott az oldaldőlése és nem is imbolyog.

Már alapfelszerelésként intelligens összkerék-meghajtással szerelik a Cherokee-t, a négy fokozatban állítható (automatikus, sport, hó, homok/sár) felező nélküli Selec-Terrain kapcsoló fejlettebb verziója felezőt, elektromosan vezérelt önzáró hátsó differenciálművet is és sziklán kúszó funkciót is tartalmaz. A Trailhawk elnevezésű csúcsmodell nagyobb terepszögekkel is büszkélkedhet. Míg tesztautónkban elöl 18,2, hátul 24 fok kínálja a biztonságos terepjárás feltételeit, addig abban 29,9, illetve 32,2 fokos érteket kapunk. Persze, ha összehasonlítjuk az eredeti Cherokee terepjáró képességeivel, a Trailhawk adatai is elmosolyogtatók. Az 1997-es modell belépő szöge 38, kilépő szöge 32 fokos, átlépőszöge 24 fok (Trailhawkban 22,9, a tesztautónkban 18,4 fok). Az ős hasmagassága 25,9 centi, a Trailhawk verzióé 22,1 centis, a tesztünkben szereplő Limited modellé 15,7 centis. Vontatni jól tud, 2500 kilogrammos utánfutót is húzhat, 542 kilóval terhelhető.

Mennyibe kerül?

Nem olcsó autó a Jeep Cherokee, de versenytársai (BMW X1, Mercedes-Benz GLC, Range Rover Evoque, Volvo XC60) a hasonló tulajdonságokat sokkal drágábban kínálják, és egyikük sem ad ekkora magabiztosságot terepen. Alapára a 185 lóerős 2,2 literes motorral 12,19 millió forint, a 200 lóerős motorral 13,99 millió forint, tesztautónk temérdek extrájával is jóval olcsóbb, mint a német prémium modellek. Ezért az árért az alapvetően elvárható kényelmi és biztonsági extrák mellett immár a legújabb vezetéstámogató rendszereket is kínálja, a sávban tartó automatikus kormányzástól (biztonsággal visszakormányoz), a tolatókamerán és a keresztirányú hátsó forgalomfigyelőn át a követőradaros tempomatig. Tempomatból kettő is van, aki nem szereti a követős radart, az sima sebességtartót is kapcsolhat. Az automatikus bixenon távolsági fény kissé lassan dolgozik, számtalanszor szembevillogtak, mert késő kapcsolt vissza.

Hirdetés

Kiemelt Partnereink