10 karakter, amit a Marvel szemérmetlenül lekoppintott a DC-ről

A másolás nem bűn, ha jól csinálod!

10 karakter, amit a Marvel szemérmetlenül lekoppintott a DC-ről - Top film

A DC és a Marvel, a képregényvilág két legnagyobb óriása szinte születésüktől fogva másolja egymást. Az évtizedek során egymással versengve nem csupán saját ötleteik révén próbáltak meg teret nyerni maguknak, de gyakorta egymás elképzeléseit is meglovagolva, ezekből inspirálódva, vagy pofátlanul lenyúlva azokat. Igazából nincs ebben semmi meglepő, hisz a képregényalkotók gyakorta vándoroltak fel és alá a két kiadó között, a piac pedig simán elviselte ugyanazt a sztorit és ugyanazokat a karaktereket kétszer is - vagy akár többször is.

Kétrészes összeállításunkban a legszemérmetlenebb (vagy éppenséggel legkreatívabb) lenyúlásokat összegezzük, első körben azokat, melyeket az 1939-ben (akkoriban még Timely Comics néven) alapított Marvel happolt el az 1934-ben (még National Periodicals néven) létrehozott DC-től, aztán a második részben majd a DC nagy lenyúlásai jönnek.

 

1. Villám kontra Higanyszál

Nem mondhatnánk, hogy különösebb versenyfutás alakult volna ki a Marvel és a DC két leghíresebb sebességhuszára között, a Villám ugyanis már 1940-ben feltűnt a kiadó füzeteiben, míg Higanyszál megjelenésére egészen 1964-ig várni kellett, ugyanakkor mindkét figura elég nagy népszerűségre tett szert, és ez a hírnév még ma is kitart, hisz míg a Villám több különböző tévésorozatban is vendégeskedett, továbbá Az Igazság Ligájának köszönhetően a DCEU-nak is részese lett, hogy hamarosan saját filmben írja át az egész univerzum történetét, addig Higanyszálnak két különböző változata futott egyszerre, az egyik az Ultron korában (Aaron-Taylor Johnson megformálásában), a másik pedig az X-Men-filmekben Evan Peters alakításában.

Mindkét figura az ókori mitológiában gyökeredzik: Flash első változata még kis szárnyacskákat is viselt a sisakján, ezzel egyértelműen utalva Hermészre, illetve Merkúrra. Higanyszál, azaz Quicksilver pedig már a nevében magában hordozza Merkúr nevét (a higany angolul ugyanis mercury), de persze egyértelmű, hogy a Marvelt mi ihlette meg - ezt bizonyítja az is, hogy Higanyszál egy időben egy kis villámot viselt az övcsatján.

2. Doctor Fate kontra Doctor Strange

Lehet, hogy a Marvel Moziverzumban Doctor Strange leginkább Tony Starkra hajaz, hisz mindketten egy testi deformációhoz vezető baleset révén lettek szakmájuk arrogáns és önző birtokosaiból valami sokkal többé, de Strange eredete inkább egy DC-hőshöz vezethető vissza. Az 1940-ban debütáló Kent Nelson egy archeológus volt, aki később orvossá lett és aki apja oldalán tárta fel Nabu, a varázsló sírhelyét, akinek sisakját felöltve megörökölte annak varázslatos képességeit, a bölcs Nabu pedig segített neki abban, hogy ezen képességek mesterévé váljon.

Mondhatnánk, hogy Nabu és egy az Ősi Egyes Ősmágus jól megértenék egymást, de azt is szívesen megnéznénk, milyen végeredménnyel járna Fate és Strange összecsapása. Ez utóbbi megjelenésére ugyan 1963-ig várni kellett, de azóta is a mágia mestere, ahogy azt az MCU-ban is többször bizonyította Benedict Cumberbatch megformálásában. Doctor Fate filmes bemutatkozására viszont a Black Adamig még várnunk kell, amely egyelőre még nem rendelkezik bemutatódátummal. Mi viszont leginkább a két karakter öntvényének, Doctor Strangefate-nek a megjelenésére lennénk kíváncsiak, mert bizony, a DC és Marvel vegyítéséről szóló Amalgam univerzumban egy ilyen is létezik.

3. Elongated Man kontra Mr. Fantastic

Nem sokon múlt, hogy a DC nyúlós-de-nem-málós hőse megelőzze a Marvel saját gumitestű karakterét: Elongated Man, polgári nevén Ralph Dibny 1960-ban tűnt fel a DC füzeteiben, míg Mr. Fantastic, azaz Reed Richards 1961-ben debütált a Fantasztikus Négyes részeként. Ugyanakkor a Marvel javára legyen mondva, hogy azt leszámítva, hogy mindkét karakter képes megnyújtani a testét, túl sok közös vonás nincs bennük. Dibny-t például egyértelmű paródiaként képzelték el, aki fel-alájárja Amerikát, hogy a szuperhős példaképeivel találkozhasson, és közben mindenféle ügyeket megold, tulajdonságát pedig egy különleges gyümölcsből kinyert szérummal szerezte, míg Dr. Reed Richards egy megbecsült doktor, aki egy űrutazás során részesült kozmikus sugárzásban, és ennek köszönheti képességeit.

Ami az élőszereplős megjelenéseket illeti, a Fox kétszer is nekiment a Fantasztikus Négyesnek, és már szó van arról is, hogy hamarosan az MCU részeként harmadszor is életre kelnek, míg Dibny a The CW-féle A Villámban volt visszatérő szereplő, legalábbis amíg az őt megformáló Hartley Sawyert offenzív tweetjei miatt ki nem rúgták.

4. Macskanő kontra Fekete Macska

Az 1940-ben bemutatkozó Macskanő szinte egyidős Batmannel, és mióta 80 évvel ezelőtt először összeakasztották bajszukat, azóta végig elválaszthatatlan társai/ellenlábasai egymásnak. Macskanő egy bessuranó tolvaj - angolul cat burglar, innen hát a név és a kinézet -, ugyanakkor valódi femme fatale, akinek morális iránytűje hajlamos erősen kilengeni. Igazi kulturikon, így a Marvelnek majdnem 40 évig tartott, mire elő mert állni a saját verziójával - ez volt a Fekete Macska, azaz Felicia Hardy, aki 1979-ben debütált a Pókember-képregényekben. Hardy is besurranó tolvajként mutatkozott be, és ő is hajlamos volt elcsavarni Peter Parker fejét, hogy aztán esetenként hátba szúrja őt. És persze ő is a végzet asszonyaként tetszelgett. A két karakter között leginkább az utóbbira jellemző ezüstszínű hajkorona, illetve az tesz különbséget, hogy míg Macskanőnek semmilyen különleges képessége nincs, addig Fekete Macska némileg képes befolyásolni az emberek szerencséjét.

Macskanővel és az ő alteregóival a tévék képernyőjén és a filmvásznon is találkozhattunk már jó néhányszor - legközelebb például Zoe Kravitz bújik majd a fekete bőrszerkójába a 2022-es The Batmanben. Ami a Fekete Macskát illeti, vele eddig meglehetősen mostohán bánt a sort: leginkább rajzfilmekben szerepelhetett, valamint videojátékokban, például a PS-exkluzív Spider-Manben (illetve annak egyik kiegészítőjében). A jogaival rendelkező Sony néhányszor már megpróbálta felvinni őt a gyöngyvászonra, ehhez a legközelebb A csodálatos Pókember 2-vel jutottak, amiben Felicity Jones vendégeskedett néhány jelenet erejéig Felicia Hardy-ként: valószínűleg a soha el nem készült harmadik részben ért volna révbe a karaktere.

5. Deadshot kontra Bullseye

Deadshot, magyar keresztségben Lövész a DC univerzum leghalálosabb fejvadásza: állítólag még soha nem lőtt mellé. Illetve egyszer biztosan, mikor úgy döntött, hogy leváltja Batmant, aminek az lett a vége, hogy a sötét lovag elkapta a grabancát. Annak ellenére, hogy Deadshot már 1950-ben felütötte fejét a DC füzeteiben, jó sokáig kellett várni arra, hogy úgy igazán a karakter mélyére ássanak, például, hogy miért van halálvágya. Erre leginkább akkor került sor, mikor a bérgyilkos - aki néha antihősként is szokott tetszelegni - csatlakozott az Öngyilkos Osztaghoz. No, ott jó helye volt. Ami Bullseye-t, azaz Célpontot illeti, neki nincs halálvágya, de érzelmei se nagyon: az 1976-ban bemutatkozó karakter arról híres, hogy képes bármivel gyilkolni, legyen az egy kártya vagy egy toll. A célpontokban se nagyon válogat: a füzetekben például végzett Elektrával, hogy még jobban magára haragítsa Daredevilt.

Ami az élőszereplős megjelenést illeti, Deadshot már a Smallville-ben is szerepelt, no meg az Arrowverse-ben is feltűnt, de természetesen leghíresebb jelenését Will Smith-nek köszönhetjük, aki a 2016-os Öngyilkos Osztagban játszotta el a karaktert, aki ebben a változatban inkább volt antihős. Bullseye-jal legutóbb a Netflix-féle Daredevil harmadik évadában találkozhattunk, és bármennyire is próbálnánk feledni, már a filmvásznon is lehetett hozzá szerencsénk, méghozzá a 2003-as Daredevil - A fenegyerekben, melyben Colin Farrell formálta meg a figurát egy jókora célkereszttel a homlokán.

6. Zöld Íjász kontra Sólyomszem

Mikor Zöld Íjász 1941-ben megszületett, a DC egyfajta alternatívaként vezette be őt Batmanre: Oliver Jonas Queen egy gazdag üzletember volt, aki a Zöld Íjász álcája mögé bújva vadászta le Star City bűnözőit utánozhatatlan íjásztudásával, illetve speciális nyílvesszőivel. Később a karaktere a bal oldali politika szócsöve lett, és ugyan soha nem ért el akkora népszerűséget, mint Batman, azért még a mai napig része a popkultúrának. Hasonló figyelmet élvez a Marvel 1964-ben megszületett saját változata, Sólyomszem, polgári nevén Clint Barton, habár a karakter egészen más utat járt be, mint Queen: árva számkivetettként eleinte a rossz oldalon állt, de aztán hamar megbocsájtást nyert, és 1965-től már a Bosszúállókban csapatta, ahol összeszűrte a levet a Fekete Özveggyel. Zöld Íjászhoz hasonlóan ő is mestere az íjászatnak, és természetesen neki is vannak különleges nyílvesszői.

Képregényes középszerűség ide vagy oda, jelenleg mindkét hős részét képezi a kollektív köztudatnak, hála a The CW A zöld íjász névre hallgató sorozatának, amire ugyebár az egész Arrowverse épül, meg persze Sólyomszem esetében a Marvel Moziverzumnak, melynek a Jeremy Renner által megformált Clint Barton a Thor óta szerves része.

7. Superman kontra Hyperion és Sentry

Az 1938-ban megszületett Supermant valószínűleg senkinek se kell bemutatni: az idegen világból érkezett, mindenféle emberfeletti tulajdonsággal felvértezett hős minden idők egyik legismertebb képregényfigurája, és annak ellenére, hogy meglehetősen OP-nek számít, számos alkalommal próbálták meg lemásolni. A Marvel példának okáért kétszer is látványosan nekiment a hősnek, habár némileg finomhangolva azt. Az első ilyen próbálkozás az 1969-ben bemutatkozott Hyperion volt, amely ugyan a Bosszúállók ellenségeként látta meg a napvilágot, két évvel később már mint jófiú született újjá a Squadron Supreme tagjaként. Ez a változat kísérte végig pályafutását, mi több, egy 2003-as változat már úgy mutatta be, mint egy idegen világból jött bébit, akit a kormány nevelt fel. Hyperion szinte mindazzal a tulajdonsággal rendelkezik, amivel Superman is, ráadásul erejét a napból nyeri.

A másik változat jóval frissebb: 2000-ben mutatkozott be Sentry, aki egy hasonló szérum segítségével jutott természetfeletti erőhöz, mint amivel anno Amerika Kapitányt felpimpelték. Supermanhez hasonlóan ő is óriási erővel és sebességgel bír, bőre áthatolhatatlan és nagyjából fénysebességgel képes repülni. És ha ez nem lenne elég az összevetéshez: a mellkasán egy jókora S betű figyel. Megnéznénk egy összecsapást közte és Kal-El között.

8. JSA és az Igazság Ligája kontra Bosszúállók

Oké, oké, egyrészt ebben a pontban nem konkrét karakterek összeméréséről lesz szó, másrészt tök érthető, hogy előbb vagy utóbb mindkét képregényházban elkerülhetetlenné vált a csapatépítés, hisz ez megannyi crossover-képregény megjelentetésére adott lehetőséget, meg aztán minden rajongó kíváncsi volt arra, hogy ez és ez a képregényhős közül melyik az erősebb. No, hát ezekből a füzetekből ez is kiderült. Ugyanakkor "csapatépítő tréning" téren a DC megint alaposan beelőzte a Marvelt, ráadásul ezúttal két össznépi bandával is. Az első már 1940-ben megalakult: ők voltak a Justice Society of America, melynek alapítói között olyan hősöket találhattunk, mint Doctor Fate, a Villám, Zöld Lámpás vagy Hawkman. A Marvel valószínűleg azért nem csipkedte magát, hogy minél előbb létrehozza a maga rivális csapatát, mert a JSA első körben viszonylag hamar feledésbe merült, de aztán a DC 1960-ban összehívta az Igazság Ligáját, amely bombasikernek bizonyult, így három évvel később a Marvel is kénytelen volt összetrombitálni a "Föld Legnagyobb Hőseit", ismertebb nevükön a Bosszúállókat.

Igen, valóban meglepő, hogy az első hőscsoportosulás a legkevésbé ismert manapság, habár ez hamarosan megváltozhat, ugyanis a már előkészületi állapotban lévő Black Adamben összeáll majd a JSA, méghozzá Hawkman, Atom Smasher, Doctor Fate, Cyclone és talán Black Adam részvételével. A Bosszúállókat senkinek sem kell bemutatni, és a jövőre érkező Snyder vágásnak köszönhetően talán az Igazság Ligája is megkapja végre az őket illető filmes prezentációt.

9. Darkseid kontra Thanos

Rossz hírünk van: nem Thanos, az Őrült Titán volt az első, aki a saját akarata szerint kívánta glédába szedni az univerzumot - a DC megelőzte őt kemény három évvel, méghozzá Darkseidnek köszönhetően. Apokolips 1970-ben bemutatkozott zsarnok ura, aki nem mellesleg olyan erők birtokosa, melyek gyakorlatilag halhatatlanná tették őt, mindig is világuralmi terveket szövögetett, és ugyan ezek végrehajtásával nem a Halálnál akar bevágódni, mint tette azt az 1973-ban megszületett Thanos a képregényekben, cserébe viszont ő is szeret félelmetes trónusán üldögélve merengeni a világ dolgairól meg arról, hogy igázza le az ismert galaxist.

Filmes téren fordított a helyzet: a Josh Brolin által megformált Thanosszal először a 2012-es Bosszúállókban találkozhattunk - ott még persze nem Brolin alakításában -, hogy aztán minden idők eddigi legsikeresebb filmjében, a Végjátékban vegyünk tőle búcsút 2019 tavaszán, míg Darkseid eljövetelére még várnunk kell. Ugyan már a Batman Superman ellenben és Az Igazság Ligája moziváltozatában is említésre került, de látni majd csak a 2021-es Snyder vágásban fogjuk. Később a már készülő New Gods-ban is feltűnik majd, de még nem tudni, kinek az alakításában.

10. Deathstroke kontra Deadpool

A végére hagytuk a leggyakrabban emlegetett lenyúlást, ami természetesen azért olyan pofátlan, mert szándékosan történt. Oké, a fentiekben is sok olyan karakterrel találkozhattatok, akit a rivális képregényháztól elirigyelt figura szült, de a Deathstroke kontra Deadpool harcnak az a különlegessége, hogy a Marvel - egészen pontosan Rob Liefeld alkotó - soha nem csinált titkot abból, hogy a nagypofájú zsoldost kiről mintázta. Ez a mintázás pedig odáig fajult, hogy külalakján, fegyverarzenálján és kvázi foglalkozásán kívül még a nevét is kölcsönvették: Deathstroke polgári neve Slade Wilson, míg Deadpoolé Wade Wilson.

Az egész ott kezdődött, hogy Liefeld nagy Tini Titánok-rajongó volt, és ennek a formációnak a mesterei stratéga és harcművész Deathstroke az egyik fő ellenfele. Liefeld pedig megalkotta a maga változatát, amit miután benyújtott a Marvelhez, azt a választ kapta, hogy túlságosan emlékeztet Deathstroke-ra, ám ahelyett, hogy radikális változtatásokat eszközölt volna a figurán, inkább még jobban kiélezte a hasonlóságot. Deadpool egy paródiának indult, de aztán korunk egyik legnépszerűbb szuperhősévé vált - nem kis részben a popkulturális utalásokkal teli, a képregény műfaját és saját világát is állandóan kiparodizáló mentalitásának hála. Szerencsére a DC is vette a lapot, ugyan a füzetekben Deathstroke megmaradt véresen komoly karakternek, de például a 2018-as Tini Titánok: A filmben állandóan összekeverik őt Deadpoollal, amivel természetesen folyamatosan az idegeire mennek.


Ezek hát a legnagyobb lenyúlások, amiket a Marvel elkövetett a DC-vel szemben. Szerintetek melyik "másolat" sikerült jobban, mint az eredeti? Írjátok meg a kommentek között!

Kommentek