“Lépj ki az árnyékból!”: Exkluzív beszélgetés Shawn Levy rendezővel, Ryan Reynoldsszal és a Free Guy többi sztárjával

Ryan Reynolds "legjobb filmje" – a Csak barátok és a Mindenképpen talán után

“Lépj ki az árnyékból!”: Exkluzív beszélgetés Shawn Levy rendezővel, Ryan Reynoldsszal és a Free Guy többi sztárjával
Magyarországról csak mi vehettünk részt azon az exkluzív online sajtótájékoztatón, melynek keretében Ryan Reynolds, Shawn Levy és mások meséltek a Free Guy című új filmőrületről. Az alábbiakban a sajtótájékoztatón elhangzott legfontosabb információkat osztjuk meg veletek - most, hogy kijött a film legújabb előzetese.

“A legjobb film, amit valaha csináltam” – jelentette ki Ryan Reynolds, a Free Guy főszereplője a film szeptember 4-i online sajtótájékoztatóján, minek keretein belül nemcsak ő, de színésztársai, illetve a rendező, Shawn Levy is beszélt egy kicsit a koronavírus miatt idén nyárról decemberre halasztott mozi elkészültéről és forgatási élményeiről.

 

Ebben a nagyszabású, első látszatra videojáték-adaptációnak tűnő kalandfilmben egy Guy nevű banki alkalmazottat (Ryan Reynolds) követhetünk nyomon, aki egy nap rájön, hogy ő bizony egy nyílt világú játék karaktere, azok közül is a számítógép által vezéreltek egyike. Úgy dönt hát, mostantól megpróbálja maga irányítani a saját történetét, de ez saját magát is jócskán átformálja, miközben világa meg arra vár, hogy valaki megmentse azt, még mielőtt túl késő lenne.

Relevánsabb az üzenet, mint valaha

Levy szerint, mikor Reynoldsszal együtt kézhez kapták Matt Lieberman forgatókönyvét (szerzőtársa a Bosszúállókon edződött Zak Penn volt), már akkor, 2018-ban tudták, hogy egy “kiváló szövegkönyvhöz”, azon belül is egy “fenomenális ötlethez” van szerencséjük. Guy, a videojátékos háttérkarakter ötlete nemcsak koncepció, de motívum szintjén is nagy hatással volt rájuk, főleg, hogy az évek elteltével, kiváltképp 2020-ra még inkább rezonálni tudtak annak jelentésével: igenis teremhet neked is babér a saját világodban, a körülötted lévő dolgokon pedig te is változtathatsz. “Mindannyian úgy érezzük, hogy hurokba ragadtunk, mintha valaki más történetében lennénk a háttérkarakterek” – magyarázta Levy. “Lépj ki az árnyékból, illetve vedd észre és érezz együtt azokkal is, akik szintén ott vannak: ezek mind fontos témái a filmnek. Az pedig, hogy NPC-k, azaz ‘nem játszható karakterek’ [“non-player character”] vannak benne, nem azt jelenti, hogy videojátékokról szólna: sokkal inkább arról van szó, mit jelent ma embernek lenni és hogyan választhatod meg az életed.”

Reynolds sem fogta vissza magát: mint azt már a tavalyi brazil Comic Conon is megpedzette, nemcsak mint filmkészítési élmény, de mint film is a Free Guy az eddigi legjobb munkája, ami napjainkban épp úgy relevánsnak hat, mint ahogy szerinte akkoriban a Deadpool is a képregénykultúra szemszögéből, sőt, az új film azon felül is átfogó képet ad arról, hol tartunk most a világban. Persze az élményhez sokat hozzáadtak számára színészkollégái is: szerinte mind egytől-egyig valami egészen szokatlant mutattak, mind egyéniségek voltak a szerepeikben és mindegyikük 100%-ban lenyűgözték őt.

Free Guy stáb
Forgatási fotó 2019-ből – balról jobbra: Joe Keery, Ryan Reynolds, Jodie Comer, Shawn Levy, Taika Waititi, Utkarsh Ambudkar

“Mintha a Truman Show-nak és a Ready Player One-nak született volna közös gyermeke, akit pedig egy olyasvalaki nevelt fel, aki nagyon imádja a Vissza a jövőbét” – próbálta egyetlen mondatban felvázolni a filmet a Stranger Thingsből jött Joe Keery, ezek szerint sikerrel, ugyanis Levy legszívesebben máris plakátra nyomtatta volna a szlogent. Keery a Tsunami nevű játékfejlesztő cég egyik alkalmazottját, Keyst fogja játszani. Munkatársát, Mousert a korábban kisebb szerepekben látott Utkarsh Ambudkar alakítja, aki a sajtótájékoztatón nyújtott formája alapján ugyancsak kellőképp elborult humort hozhat a filmbe: bevallotta, a Free Guy kizárólag a Csak barátok és a Mindenképpen talán után jöhet szóba Reynolds filmográfiájában, de szoros negyedik mögötte az Élve eltemetve. (“Jesszus” – reagálta nevetve Reynolds.) Mindenesetre ő kétség nélkül beülne a Free Guyra a moziba már a legelső napon – és akkor még Taika Waititi őrült karakterét, a szintén tsunamis Antoine-t nem is említette, akinek a kivágott felvételeiből akár külön film készülhetne.

Színre lépnek a komédia Jedijei

Röviden az új-zélandi filmesre is kitértek: bár nem lehetett ott a beszélgetésen (még virtuálisan sem), így is csak csupa jót mondtak róla a háta mögött. Szerepeltetését egyébként Reynolds és felesége, Blake Lively vetette fel először, bár Reynolds szerint “Blake mindenre Taikát javasolja, még arra is, hogy ő lehessen a férje”.

“A mozitörténelem leghosszabb werkjét vágom most épp, csakis kizárólag Taika alternatív felvételeiből” – mondta Levy, talán direkt eltúlozva, de ezzel is szemléltetve Waititi munkastílusát, annak rögtönzéseivel, illetve minden poénjának “19 különböző verziójával” együtt. Waititi, illetve Ambudkar játéka (akikre Levy szimplán csak “a komédia Jedijeiként” hivatkozott) másokból is kihozta a maximumot, például Keeryből, aki az “improvizáció titánjai” mellett (ezt a jelzőt is Levynek köszönhetjük) végül a szöges ellentétét hozza annak a Steve Harringtonnak, akit a Stranger Thingsben megismerhettünk. Reynolds viccesen meg is jegyezte: szerinte Lieberman, a forgatókönyvíró fejében is biztosan az foroghat a rögtönzött sorokat hallva, hogy úgyis ő kap helyettük írói kreditet a stáblistán.

Arra a kérdésre, hogyan tudtak egyszerre a vígjáték, az akció és a romantika mezsgyéin egyensúlyozni, Levy úgy felelt: “ez a munkám” – azon belül is pontosította, hogy a hangnem megtalálása volt a feladat, miközben hagyta azt is, hogy a film súgja meg neki, mire van szüksége. ”Az egyensúly megtalálásához a filmre kellett hallgatni: az megmondta, milyen akart lenni” – összegezte a rendező. Példának okáért a Guy és Lil Rel Howery (Tűnj el!) által megformált Buddy közti "brománcban" is nagyban közrejátszott, hogy kiderült: Howery nemcsak vicces, de csupa szív alak, amit a vásznon is át tudott adni.

“Mindig, mikor Rellel forgattam, úgy távoztam, hogy ‘I'm walking on sunshine, whoa oh oh oh’” – tört ki Reynolds, hozzátéve, hogy Howery szerinte az egyik legviccesebb figura, akivel az ember valaha találkozhat. Hasonló felfedezésekre tettek szert Ambudkar esetében is, hiszen komikusi vénájának hála sikerült tovább gyarapítani az általa játszott játékfejlesztő karakterét, de Jodie Comernél (Megszállottak viadala) és Keerynél is menet közben jöttek rá, hogy ”ha ők egy filmben játszanak, nem érdemes az útjukba állni”. “Írd meg a szöveget, készítsd nekik elő a terepet, aztán állj félre” – jellemezte a két színész közös jeleneteit Levy.

Jodie Comer és Joe Keery
Jodie Comer és Joe Keery

Persze Reynolds és Waititi esetében sokaknak elsősorban a Zöld Lámpás juthat az eszébe: utólagos szapulása ugyanúgy a szerves részét képezi Reynolds imázsának, mint úgy általában a múltjának és korábbi karrierjének marketing célból való körberöhögése. Erről az oldaláról a színész azt vallotta, hogy egy “érdekes fehér foltnak” tartotta, hiszen a marketing világában csak kevesen szoktak reflektálni saját korábbi bukásaikra: “A történelem során, legalábbis ahogy én látom, mindig is voltak olyan filmek, amik ilyen-olyan okokból nem váltak be olykor. És ezekről alig vesznek tudomást: mindenki csak arról beszél, ami klassz volt.” Reynolds szerint fontos, hogy nem másokon, hanem inkább magán nevet és a bukásain, hogy ezekkel a rossz energiákkal “mentáldzsúdózva” valami pozitívat hozhasson ki, ebből merít ugyanis erőt. Nos, elnézve a Free Guy legelső előzetesének elejét – ahol a filmet gyártó 20th Century Studios mögött álló Disney élőszereplős remake-jei is megkapják a magukét –, ezek szerint a színész az egeres cégre is tudott hatni.

Amikor a bérgyilkosnő vígjátékos továbbképzésre megy

A leginkább sorozatokból ismert Comer egy kicsit a karaktere és Guy közti felállásról is beszélt: az általa játszott avatárt, Molotov Girlt a filmbéli valóságban egy Milly nevű programozó lány alkotta meg (akit szintén ő játszik), csakhogy Molotov Girl azt hiszi, hogy ő is és Guy is valódiak. Idővel aztán mindketten rájönnek, hogy szükségük van egymásra, ha el akarnak hárítani minden veszélyt. Reynolds szerint a főhős konkrétan Molotov Girl hatására lép ki a mindennapi NPC-rutinjából, majd a segítségével kezd el szépen fejlődni is. Comer castingjára amúgy pont a Megszállottak viadala elkészítésének másnapján került sor, ám ő a széria hat hónapos forgatása után is motiváltan repült át a New York-i meghallgatásra, ráadásul a Reynoldsszal és Levyvel való későbbi közös munka is megerősítette benne, hogy nem kell félnie semmitől: itt nincs olyan, hogy valaki hibázik, itt lehet marhulni, improvizálni, egyben új dolgokat is kipróbálni.

“Ryannel rengeteg színésznőt meghallgattunk a szerepre, de Jodie harmadik sora után egymásra néztünk, hogy mi folyik itt?” – emlékezett vissza Levy. Állítása szerint Comerről már a Megszállottak viadala Villanelle-je révén is tudták, hogy egy sokrétű újonc, ugyanakkor meglepte őket, hogy vígjátékban is ennyire otthon van. Pedig Comer vallja magáról, hogy ő merőben más figura, mint az impróból és komédiából jött színésztársai, és hogy ő mindig is olyan ember volt, aki szorosan követte a forgatókönyvet. “Olyan voltam, mint egy szivacs, mindent magamba szívtam, amit ezektől a srácoktól meg lehetett tanulni” – mondta. Tapasztalatait így foglalta össze: “Ennél tökéletesebb bevezetésben nem is lehetett volna részem, mint ez a forgatás.” Ezzel részben arra is utalt, hogy nagy nevekkel játszhatott együtt, sőt, hogy ennyire nagyszabású filmben sem szerepelt még soha (kivéve persze a Star Wars: Skywalker korát, ahol is egy visszaemlékezés-jelenetében Rey anyját alakította pár másodperc erejéig).

Jodie Comer és Ryan Reynolds
Jodie Comer és Ryan Reynolds

Húsvéti tojások és világmegváltó gondolatok

Arról, hogy a Free Guyban miféle videojátékos vagy képregényes utalások lesznek fellelhetők, Ambudkar azt mondta: képregényfanatikusként, vagy épp Fortnite-játékosként úgy érzi, pont az efféle nerdöknek készült ez a film, amiben még a streamervilág hírességei, például Ninja és LazarBeam is cameózni fognak. Reynolds szerint neki és Levynek is fontosak a részletek, ily módon tehát az easter eggek is, azokkal pedig minden sarkon találkozhatunk majd. Szóba jöttek a játék és a való világ közti ugrások is, sőt, lesz ebből egy konkrét szekvencia is Molotov Girllel és az azt irányító Millyvel, ami elvileg kifejezetten viccesre sikeredett, már csak a kontraszt miatt is, hogy míg megy a játék, addig a valóságban a fotelban, kezében kontrollerrel dekkol a játékos.

Hogy kiknek nem ajánlják filmjüket a résztvevők? Levy azoknak, akik valami “sötét, nihilista, cinikus” mozit keresnének: a Free Guy tele lesz vidámsággal, melegséggel és reménnyel, illetve az emberi kapcsolatokban is hinni fog. “Ez nem az a film, ahol egy hang úgy szól az elején: ‘Ezekben a példa nélküli időkben.’ Nem, ez a jó öreg boldogsággolyó lesz” – tette hozzá Reynolds, aki szerint az is egy új dimenziót tár fel a Free Guyban, hogy 2020-ban kiváltképp rászorulunk némi kacagásra. Mindemellett hisz abban, hogy az emberek és a kollektív öntudat képes hegyeket is megmozgatni: minél többeknek sikerül a saját kezébe venni az életét a változásért, annál többre leszünk együtt hivatottak – márpedig szerinte épp erről mesél majd a film.


A Free Guyt 2020. december 10-én tervezik bemutatni a hazai vásznakon.

További cikkek a témában
Kommentek