Egy tökéletes lasagne!
2016. március 22. írta: Szabadnapos Szakács

Egy tökéletes lasagne!

Talán nem kell bemutatnom sokak kedvencét: a lasagnet. Mai formájában a középkor óta ismert, és Nápolyból származtatják, valószínűleg a büszke campaniaiak nem is engednék elvitatni maguktól a pizza után a második legnépszerűbb olasz fogást.

12675041_1308124262547748_41731927_o.jpg

Akik olvasták az előző olaszos recepteimet, azok már akár össze is rakhatnánk, hisz írtam már itt a tésztakészítésről, és a bolognai ragu főzéséről is. Akkor mi kell még hozzá? Hát a besamell.
A legtöbb háziasszony valószínűleg már találkozott a besamel készítéssel, de mégis úgy gondolom, hogy megér egy külön bekezdést az, hogy mi is kell egy tökéletes besamelhez. Az eredeti besamel természetesen csak vaj, liszt és tej "keveréke", amit aztán sóval, borssal és szerecsendióval ízesítünk. De miért csak ennyivel ízesítjük, ha adhatunk hozzá - persze mértékkel - kevés hagymát, fokhagymát, sőt szegfűszeget is! 

Besamel mártás

Hozzávalók:

15 dkg vaj
15 dkg liszt
1 liter tej (nagyjából!)
1 fej hagyma
1 gerezd fokhagyma
1 szál friss kakukkfű (vagy egy csipet szárított)
2 szegfűszeg
Szerecsendió
Só, bors

1. Kezdjük el felforralni a tejet.Csak szép óvatosan! A legkisebb lángon, és időnként keverjük meg, ne égjen le.
2. Adjuk hozzá a durvára aprított hagymát, fokhagymát,illetve a fűszereket.
3. Amíg a tej melegszik, olvasszuk fel a vajat egy lábosban, és adjuk hozzá a lisztet.
4. Egy habverő segítségével keverjük simára, és a lehető legkisebb lángon - ügyelve, hogy ne színezzük meg a rántást! - forrósítsuk fel, és "főzzük" 1-2 percig a rántást. Fontos, hogy kifőzzük a lisztes ízt. 
5. Ha felforrt a tej, szűrjük át egy finom szűrőn.
6. Adjuk a tejet lassan a rántáshoz, miközben azt folyamatosan keverjük. 
7. Folyamatos kevergetés mellett lassan forraljuk fel a mártást, és ízesítsük, ha szükséges. 

+1 Ha túl hígra sikeredik a mártásunk, reszelt sajttal tovább sűríthetjük. Érdemes a tejet több részletben hozzáadni, hisz higítani mindig könnyebb egy mártást, mint sűríteni. 

Nem is volt olyan nehéz, nem igaz? A besamel elkészítéséhez nem kell több, mint 15 perc, és remek mártás alap lehet egy sajtmártáshoz, de akár egy szufléhoz, vagy kroketthez is. Ha igazi bolognai ragut akarunk készíteni, annak viszont nem árt kicsit korábban neki állni, hisz legalább 1-2 órán át kell rotyogtatnunk egy igazi bolognait, ha tökéletesre akarjuk készíteni. Akik nem olvasták volna azt a cikkem, azokat most megkímélem a böngészéstől és itt van, hogyan is készítsünk eredeti olasz ragut.

Bolognai ragu

Hozzávalók:

500 gramm darált marhahús (vagy marha és sertés mix)
10 dkg pancetta (ha nem találnánk, akkor helyettesítsük füstölt hasaalja szalonnával)
1/2 répa (nagyjából egy ujjnyi hosszúságú, két ujj vastag darab)
1 vöröshagyma
1 szár zeller
1 gerezd fokhagyma
2 szál friss kakukkfű
1 szál friss rozmaring
2 babérlevél
1,5 dl száraz vörösbor
2 dl víz
2 kanál paradicsompüré
1 kanál olíva olaj

1. Lábosban felforrósítom az olíva olajat, majd a a kis kockákra szelt répát, zellert, hagymát és fokhagymát 6-7 perc alatt megpirítom.
2. Hozzáadom először a pancettát, majd a darált húst, és addig pirítom, míg mindenhol barna színt nem kap.
3. Rádobom a friss fűszereket, hozzáadom a paradicsompürét, és felöntöm annyi vízzel, ami épphogy csak ellepi a húst, és 1 órán át legkisebb lángon fedő alatt forralom.
4. 1 óra elteltével leveszem a fedőt, és hozzáadom a vörösbort, és további 15 percig főzöm.

Ha minden igaz meg van mind a két mártásunk, ragunk. Ezen kívül csak parmezánra lesz szükségünk (amit én csaló módon helyettesítettem trappista sajttal), illetve tésztára. Ha nem akarunk kézzel tésztát gyúrni, akkor a bolti lasagne tészta tökéletes, és nem, nem kell előfőzni! Nyersen tesszük bele, de nézzük lépésről lépésre.

 

1. Vegyünk elő egy szimpatikus, magasfalú tepsit.
2. Az aljára nem kerül olívaolaj, vagy olaj. Felesleges zsiradék. Kenjük meg vékonyan besamellel a tepsi alját.
3. Erre mehet az első réteg tészta. Nem kell a telefonszolgáltatókhoz hasonlóan a 100%-os lefedettségre törekedni. 
4. A tésztára jöhet a bolognai ragu, majd egy kevés besamel mártás, és végül reszelt parmezán (esetemben trappista), és megint a tészta.
5. Rétegezzük egész addig, míg ki nem fogyunk a mártásokból.
6. Mártással fejezzük be (tehát ha elfogyott a mártásunk, ne tegyünk rá több tésztát), és bőségesen fedjük le az egészet reszelt sajttal.
7. Mérettől függően változik a sütési ideje. Mivel a mártások már megfőttek, ezért csak annyi időt kell neki adni, míg a tészta megfől, és a sajt megpirul. Attól függően, hogy hány réteget sikerült alkotni, ez változhat. Ha 160 fokon sütjük a lasagnet nagyot nem tévedhetünk, és az otthoni méretekhez igazodva nagyjából 30 perc tökéletes választás lesz. Akinek extrém magas a lasagneja, az egyértelműen ennél picit tovább süsse!

img_9776.JPG

És még valami. A lasagne nem egy olyan étel, amit felszeletelve szépen le lehet fotózni. Azok a lasagnek, amik megállnak a tányéron, bár nagyon dekoratívak, vagy jéghidegek, vagy nem fogják átadni azt, az igazi lasagne érzést. Nem hiába tálalják a legtöbb helyen a lasagnet egy külön tányérban, vagy apró tepsiben sütve. És nem hiába fotóztam ilyen közelről sem! 

Ha tetszett a cikk, ne felejts el követni Facebookon, és Instagramon se!

A bejegyzés trackback címe:

https://egyszakacsnaploja.blog.hu/api/trackback/id/tr828516924

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Olasz sajtok és véletlenek 2016.05.10. 14:33:48

Tudtad, hogy a sajtokat véletleneknek köszönhetjük? Ázsiai nomádoknak vagy éppen beomló francia barlangoknak, és pár feledékeny juhásznak. Az első sajtot - a legendák szerint - egy ázsiai lovas készítette. Véletlenül. Állati gyomorból készült tömlőb...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása