szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az amerikai nyílt teniszbajnokság győztese, Oszaka Naomi hétféle fekete maszkot viselt a mérkőzései előtt, a feketékkel szembeni rendőri erőszak áldozataira emlékezve.

Black Lives Matter
Hónapok óta folynak a zavargások az USA-ban és több más országban az elharapózott rendőri brutalitás és az intézményes rasszizmus miatt. Az afroamerikaiakkal való egyenlő bánásmódért küzdő radikális mozgalom, a Black Lives Matter égisze alatt zajló tüntetések azt követően erősödtek fel, hogy amerikai rendőrök intézkedés közben megöltek több, fegyvertelen afroamerikait. A legfrissebb fejleményeket cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

„Elég volt a szerénységből” – nyilatkozta korábban Oszaka Naomi, aki a US Openen újra nyíltan kiállt a rendőri erőszak és a rasszizmus elharapózása ellen tiltakozó Black Lives Matter (BLM) mozgalom mellett.

Úgy érzem, ez az a pont, amikor rá kell ébreszteni az embereket, hogy erről beszélni kell”

– idézte a CNN a 22 éves, japán anyától és haiti apától született játékost, aki bravúros, háromszettes döntőben győzte le a belarusz Viktorija Azarenkát szombaton. A japán színekben versenyző Oszaka minden meccse alkalmával különböző feliratú fekete maszkot viselt, mindegyikkel amerikai rendőrök fekete áldozataira emlékezve. A CNN gyűjtötte össze, hogy kikre.

Breonna Taylor amerikai ápolónőt a saját otthonában lőtték le civilruhás rendőrök még márciusban, amikor kopogás nélkül rátörtek. Breonna barátja azt hitte, hogy betörőkkel van dolga, ezért figyelmeztető lövést adott le, amit a rendőrök – célzott lövésekkel – viszonoztak.

Taylor halálára emlékezett Lewis Hamilton is a hétvégi Formula–1-es Toszkán Nagydíjon. Arra szólított fel, hogy szolgáltassanak igazságot a fél éve történt gyilkosság ügyében, és vegyék őrizetbe a rendőröket, akik végeztek a fiatal nővel.

Elijah McClain 23 éves masszőrt három rendőr tartóztatta fel Denver egyik külvárosában tavaly augusztusban, amint éppen vásárlásból tért haza. A hatóság hivatalos verziója szerint McClain ellenállt az igazoltatásnak, ezért alkalmaztak nála úgynevezett fojtófogást. McClain három nappal később a kórházban meghalt.

Ahmaud Arbery egy 25 éves fekete férfi volt, akit kocogás közben vett üldözőbe két fehér férfi a georgiai Brunswickban. Az egyik üldöző, Travis McMichael legyűrte, majd egy shotgunnal háromszor rálőtt. Az esetet egy szemtanú lefilmezte, őt is letartóztatták. Mindhárman ártatlannak vallották magukat a júliusi tárgyaláson.

Trayvon Martin 17 éves fiút egy önkéntes polgárőr lőtte le Floridában 2012-ben, amikor bevásárlásból tért haza. 

George Floyd talán a leghíresebb áldozata a feketékkel szembeni rendőri erőszaknak. A nyakára térdelő rendőrökről és Floyd haláltusájáról készült videók bejárták a világsajtót, ami katalizátorai volt a Black Lives Matter mozgalom tömegtüntetéseinek. 

Philando Castile-t 2016-ban lőtték le Minnesotában egy közlekedési ellenőrzés során. A gyilkosságot a barátnője a Facebookon élőben közvetítette. A rendőrt később felmentették.

A 12 éves Tamir Rice Clevelandban keveredett lövöldözésbe még 2014-ben amiatt, hogy egy játékpisztoly volt nála. A mellette elhaladó rendőrök másodpercek után tüzet nyitottak. A két rendőrt nem ítélték el, Rice családja 6 millió dolláros fájdalomdíjat kapott.