Húsz év alatt ennyi műanyag jut az óceánokba

Egy közelmúltbeli tanulmány szerint 2040-re megháromszorozódhat a tengerekbe, óceánokba kerülő műanyagszennyezés mértéke. A kutatók szerint ugyanakkor lenne megoldás a problémára.

Miért ne tároljuk műanyag dobozokban az ételeinket? Részletek itt.

A következő 20 év során drámai módon megnövekedhet a műanyagszennyezés mértéke a világon a The Pew Charitable Trusts nevű amerikai jótékonysági szervezet, a SYSTEMIQ vállalat, valamint az Oxfordi- és a Leeds-i Egyetem tudósai szerint. Mint azt a phys.org írja, a kutatók számítógépes modellje éves szinten egyre több műanyag hulladékkal számol. Jelenleg évente közel 30 millió tonna műanyag gyűlik fel a szárazföldön, mintegy 50 millió tonnát égetnek el a természetben, illetve további 11 millió tonna kerül a tengerekbe, óceánokba .

Drasztikusan megemelkedhet 2040-re az óceánokba kerülő műanyag mennyisége
Drasztikusan megemelkedhet 2040-re az óceánokba kerülő műanyag mennyisége. Fotó: Getty Images

Ez utóbbi 2040-re megháromszorozódhat: a tudósok szerint 29 millió tonna műanyag halmozódik majd fel az óceánokban. További 77 millió tonna gyűlhet össze a szárazföldön, valamint 133 millió tonnát fognak elégetni. Mindez azt jelentené, hogy összesen 1.3 milliárd tonna műanyag hulladék fog felhalmozódni 2040-ig a vizekben és a szárazföldön - hacsak nem teszünk valamit ellene.

Mit lehet tenni a megelőzésért?

A tudósok szerint több különböző intézkedést kell együttesen, egyszerre foganatosítani, hogy visszafoghassuk az elképesztő mértékű műanyagszennyezést. A megfelelő lépésekkel akár nyolcvan százalékkal is csökkenteni lehetne a 2040-re előrejelzett - finoman fogalmazva is elég borús - adatokat.

A szakemberek azt javasolják, hogy próbáljuk meg más alternatívákkal helyettesíteni a műanyagokat, kerüljenek előtérbe a papírból és komposztálható anyagokból készülő eszközök. Fontos lenne továbbá javítani a hulladékbegyűjtési arányokat az alacsony és közepes jövedelmű országokban, valamint nagyobb hangsúlyt fektetni az újrahasznosíthatóságra a csomagolóanyagok tervezésekor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra