Hirdetés

Samsung Galaxy Note 20 vs Galaxy Note 10: megéri váltani?



|

Összehasonlítjuk az idei és a tavalyi Galaxy Note csúcsmodellt, hogy kiderüljön: megéri a Galaxy Note 10-tulajdonosoknak készüléket váltani?

Hirdetés

Amikor a Samsung bemutatja a legújabb csúcsmobiljait, rögtön felmerül a kérdés azoknál, akik a prémium kategóriából vásárolnának új okostelefont: vegyük meg az újat, vagy tartsuk meg a régit? Más szemszögből: az újat vásároljuk, vagy nyomottabb áron a tavalyi csúcsmodellt? Ez már csak azért is komoly kérdés, mert a Samsung Galaxy Note 20 hazánkban 354 990 forintba kerül, az 5G-s Galaxy Note 20 Ultra pedig 484 990 forintot szed ki a zsebünkből.

Hirdetés

Egyik sem kevés összeg, így megéri alaposan mérlegelni, hogy van-e értelme egy Galaxy Note 10 vagy Galaxy Note 10+ mobilról váltani. Vagy annak, aki Galaxy Note-ot szeretne, jó ötlet-e várni egy-két hónapot, és inkább a tavalyi modellekből választani, jóval kedvezőbb áron? Összehasonlításunkban ebben segítünk, alapvetően a kisebb modellekre koncentrálunk. 

Árak és elérhetőség

A Galaxy Note 20 a Galaxy Note 10-hez képest 50 dollárral drágább, ez jelen esetben 354 990 forintos árat jelent, ezért hazánkban a 256 GB-os tárhelyű modell jár, zöld, barna és szürke színekben. A Galaxy Note 10-ből Aura Glow, fehér, fekete és kék választható.

A 484 990 forintos Galaxy Note 20 Ultra tárhelye is 256 GB, szürke és barna színekben elérhető. A barna megjelölés persze a misztikus bronz verziót jelenti a kereskedőknél. Fontos adalék a tárhelyhez, hogy bár szerencsére nálunk nem forgalmazzák a 128 GB-os Galaxy Note 20-at, microSD a 256 GB-os verzióba sem fér, csak az Ultrába. Erre jó ötlet odafigyelni, ha valaki sok 4K-s vagy 8K-s videót készítene. 

Dizájn és kijelző

A legszembetűnőbb változtatás a Galaxy Note 20-nál az, hogy kevésbé kompakt, mint az elődje: a 6,4 hüvelykes kijelzőt 6,7 hüvelykesre cserélték, ami ráadásul már nem is lekerekített, hanem lapos. Ez ugyanakkor sokak számára épp előny, a fogyasztók az utóbbi időben azért kampányolnak, hogy felejtsük el a lekerekített kijelzőket, mert azok véletlen érintésekhez vezetnek és torzítják a képek széleit. Az új Galaxy Note 20 alig kisebb, mint a tavalyi Galaxy Note 10+. De legalább jobb oldalra kerültek át továbbá a gombok, amit sokan vártak már. 

A hátlapra sokkal szögletesebb és nagyobb kamerasziget került, így aki ezt elfedné, mindenképp használjon tokot. Azért a sziget nem annyira tolakodó, mint az Ultránál. Fontos változtatás, hogy a Galaxy Note 20 hátlapja már műanyag, nem pedig üveg. Ezzel próbáltak költséget csökkenteni, ami ilyen áron kissé vicces gondolat, de tokban persze úgysem tűnik fel. A kijelző a kisebb modellnél a méretét és laposságát leszámítva nem sokat változott: továbbra is 60 Hz-es, a 120 Hz-es LTPO technológiás panel csak az Ultrához jár. A kijelző így a Galaxy Note 20-nál inkább abban van előnyben, hogy az S Toll 45 ms-os válaszidejét 26 ms-ra csökkentették, vagyis az írás és rajzolás is jobb élmény. 

Kamerák

Mindkét kisebbik modell tripla hátlapi kamerát kapott, de ezek nem egyformák. A fő 12 megapixeles kamera már nem használja a változtatható rekeszértékű rendszert, statikus f/1.8-as értéket alkalmaz. Ez a Galaxy S20 és S20+ modellből lehet ismerős. Az ultraszéles kamera pedig 16 helyett az új modellnél csak 12 megapixeles. A nagy előrelépést tehát a telefotós kamera jelenti, ez ugyanis szintén a Galaxy S20 sorozatból lett kölcsönvéve, 64 megapixeles, 3x-os optikai zoomra képes, míg a Galaxy Note 10 csak 2x-esre. A digitális zoom is nagyobb persze. Az újabb modell másik előnye, hogy 8K-s videót is tud már rögzíteni, bár ez még mindig kicsit felesleges extra tudás. A szelfikamera ugyanaz a 10 megapixeles, mint tavaly, ellenben a szelfiknél és a többi fotónál is várható némi előrelépés az új rendszerchip és a szoftveres változtatások miatt. 

Teljesítmény és üzemidő, S Toll

A Galaxy Note 20 egyik legnagyobb előnye az elődhöz képest az erősebb rendszerchip, azonban Európában nem Snapdragon lapkát kapunk, hanem továbbra is Exynost. Az Exynos 9825-öt az Exynos 990 váltja, ami a Galaxy S20-akban is van, ez papíron jobb teljesítményt jelent, de attól nem kell tartani, hogy az előd bármikor megakadna egy pillanatra is a rendszerchip miatt. A RAM mindkét modellnél 8 GB, ami manapság már nem számít soknak, de feltehetően még sokáig elég lesz telefonos fronton.

Szintén nagy előrelépés papíron a 4300 mAh-s akku a 3500 mAh-s energiaforrás helyett, még nagyobb kijelzővel is. Üzemidő terén a sima Galaxy Note 10 elég gyenge volt, egy napot nehezen bírt ki a tesztek szerint. A nagyobb akku és a hatékonyabb chip tehát elvileg sokat javíthat az üzemidőn, de aki nem szeretne ezen aggódni, annak a Galaxy Note 20 Ultra és Galaxy Note 10+ lehet az előnyösebb választás. A gyári töltő mindkét kisebb modellnél 25 wattos, a Galaxy Note 10 nagyjából fél óra alatt töltött 50 és egy óra alatt 100 százalékra, valószínűleg az utód is tartja ezeket az értékeket. 

Amellett, hogy a One UI azonos mindkét modellen, és az S Toll válaszideje csökkent, új funkciók is akadnak. A hangfelvételeket már hozzá lehet rendelni az írott jegyzetekhez, majd lejátszani, továbbá a szinkronizáció már több eszköz között is megoldott, és rendszerszinten támogatott az Outlook és OneNote. A DeX pedig már a vezeték nélküli képküldést is támogatja Miracaston át, tehát speciális kábel vagy dokk sem kell hozzá. Azt egyelőre nem tudni, mindebből mennyit kap meg utólag, szoftveresen a Galaxy Note 10.

Galaxy Note 20 Ultra vs Galaxy Note 10+

Az abszolút csúcsmodelleknél a dizájn nem igazán változott, de a hátlapi kamerarendszer sokkal nagyobb és tolakodóbb. Ennek oka a 108 megapixeles fő kamera, a Galaxy S20 Ultrából, de már infrás fókuszrendszerrel. A telefotós kamera is sokkal jobb zoomolásra képes, és a 8K-s videó is támogatott már. A RAM és a tárhely mennyisége változatlan, de az újabb és hatékonyabb Exynos 990 itt is adott. Az akku 200 mAh-val nagyobb, a Samsung szerint a hatékonyabb Exynos 990-nel együtt így ez elég lesz az 5G-s mobilnak. A 6,8 hüvelykes, 3040 x 1440-es, HDR10+-os kijelző 60 Hz-es volt tavaly, idén már 120 Hz-es és 6,9 hüvelykes, ideális a gamereknek például (főleg a cloud gaming térhódításának hajnalán).

Összegzés

Szokás szerint elmondható, hogy amennyiben valakinek nem annyira számít a vételár, akkor a legjobb, ha máris előrendeli az új csúcsmodelleket. Aki viszont jelenleg Galaxy Note 10 vagy Galaxy Note 10+ modellt használ, esetleg ezek vásárlását is fontolgatja, annak érdemes lehet még várnia egy kicsit, hogy az első tesztek és felhasználók szerint a gyakorlat mit mutat. Papíron tetszetősek a generációs előrelépések, de ár-érték arányban most is jobb választást jelenthet a tavalyi széria. 

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.