Az agyra is káros hatása lehet a koronavírusnak

Olyan betegeket vizsgáltak meg, akiknél időleges agyi működési zavar, stroke, idegkárosodás jelentkezett.

Forrás: MTI2020. 07. 08. 16:45
KAMOLOV, Szukrov;
München, 2011. november 27. Technikus nézi a Szukrov KAMOLOV orosz önkéntesrõl készülõ mágneses magrezonancia képalkotás (MRI) vizsgálat képeit egy müncheni kórházban. Kamolov egyike volt azoknak az önkénteseknek, akik részt vettek egy 520 napos, Mars-utazást szimuláló elzárásban, Moszkvában. A müncheni kórház az elszigeteltség agyra gyakorolt hatását vizsgálja. (MTI/EPA/Andreas Gebert) Fotó: Andreas Gebert
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy kutatócsoport az új koronavírus okozta Covid–19-betegség lehetséges agykárosító hatására figyelmeztetett szerdán.

A University College London (UCL) tudósainak bizonyítékai arra utalnak, hogy a Covid–19 súlyos idegrendszeri szövődményekhez – gyulladás, pszichózis, delírium – vezethet. A kutatók 43 Covid-beteg esetét vizsgálták meg, akiknél időleges agyi működési zavar, stroke, idegkárosodás vagy más súlyos agyi rendellenesség jelentkezett.

Korábbi kutatások szintén megállapították, hogy az új betegség károsíthatja az agyat.

– Azt még meg kell vizsgálni, hogy a pandémiához kapcsolódóan elterjed-e széles körben az agykárosodás, amint az 1918-as influenzajárvány utáni Encephalitis lethargica az 1920-as, 1930-as években – mondta el a Reutersnak Michael Zandi, az UCL neurológusa, a kutatás egyik vezetője.

A SARS-CoV–2 vírus okozta Covid–19 leginkább légzőszervi betegség, ami a tüdőt veszélyeztetheti, de neurológusok és agyspecialisták szerint egyre több a bizonyíték arra, hogy az idegrendszerre gyakorolt hatása aggasztó lehet.

A Brain című szaklap friss számában megjelent tanulmány a vizsgált esetek között kilenc olyan páciensről is beszámolt, akiknél az agyi gyulladás mellett az ADEM (acute disseminated encephalomyelitis) betegséget is megállapították, amely általában fertőzések után lép fel, heveny agyi és gerincvelői duzzanatot okozhat, amely az úgynevezett mielinhüvelyt, az idegsejtek hosszú nyúlványait beburkoló réteget károsítja és a szklerózis multiplexéhez hasonló tünetekkel, gyengeséggel, egyensúly- és látásvesztéssel járhat.

– Mivel a vírus csak néhány hónapja van jelen, nem tudhatjuk, mi mindent okoz hosszú távon, az orvosoknak azonban tudniuk kell a lehetséges idegrendszeri hatásokról – mondta el Ross Paterson, a kutatás másik vezetője.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.