szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Százezernél is több ember ivóvízellátása került veszélybe egy Szentendre környéki talajszennyezés miatt. Pillanatokon belül lépni kellene az ügyben, de pályázat még nincs.

Rákkeltő anyag szivárog a Szentendre környéki településeket ellátó vízbázis felé - olvasható az e heti HVG-ben. A Dera-patak környékén a szennyezés mostani ismereteink szerint több mint 8 hektáron terül el, és egyszer már elérte a közeli kutakat. Azokat lezárták, de a méreg most dél felé mozog.

Hogy mostanra mekkora a baj, egy műszaki beavatkozási tervből derült ki, amit az állami Viziterv Environ Kft. szakemberei készítettek. Zöldi Irma hidrogeológus mérnök, a dokumentum egyik szerzője szerint Szentendrén a kutak a Dunával párhuzamosan sorakoznak egymás mellett, tehát a szennyezés északról dél felé haladva érheti el egymás után a kutakat. Vagyis nem kell rögtön a teljes vízbázist feladni, a kármentesítést viszont minél előbb el kellene kezdeni. A szakember szerint a vinil-klorid mintegy három év múlva érheti el az első kutat.

Pomáz, Budakalász és Szentendre polgármesterei levelet írtak Pintér Sándor belügyminiszternek, mielőbbi beavatkozást sürgetve. Ha munkálatok nem is indultak, a vízügy szerint van szándék a kármentesítésre. Nettó 4 milliárd forintot kellene előteremteni, a műszaki beavatkozási terv alapján legalábbis ennyibe kerülne a munka.

A legjobb megoldás a nulla vegyértékű nanovassal történő kezelés lenne, amit úgy kell elképzelni, hogy kis átmérőjű injektálólándzsákon keresztül vasszuszpenziót juttatnak a szennyezett rétegekbe. Mészáros Lőrinc cégcsoportjában van olyan társaság, amely nagy tapasztalatokkal rendelkezik környezeti kármentesítési munkákban. „Az ön által említett pályázatról azonban nincs tudomásunk” – írták megkeresésünkre. Nem is csoda: épp az a baj a helyiek szerint, hogy ilyen pályázat nem létezik.

Részletek az e heti HVG-ben.

HVG
Szlavkovits Rita Gazdaság

Bebukhat az olcsó békési ivóvíz terve, de Mészáros Lőrinc legalább jól járt

Jövő heti rendkívüli ülésükön hozhatnak döntést a Romániából érkező import víz jövőjéről az Alföldvíz Zrt. tulajdonosai. Két éve azonban már teljesen leállt az a projekt, amely az aradi és a békési vízmű közös cége közreműködésével lassan tíz éve, kisebb-nagyobb lendülettel ugyan, de araszolt előre.