Miközben nálunk a múlt hét óta oldódik a hangulat, enyhülnek a koronavírus járvány miatti korlátozások, és már az is biztos, hogy jövő csütörtökön az Alkotótárral kezdetét veszi az idei fesztiválszezon, addig a britek nagy múltú fesztje, a Glastonbury a megszokottól eltérően, „virtuálisan” ünnepli 50. évfordulóját egészen vasárnapig a BBC összes platformján tévében, rádióban és online is a legendás Glastonbury-re emlékeznek. Tehát verd fel a fesztiválsátrat otthon, vedd a kezedbe a távirányítót, és hallgass zenét.

MIKLÓS KATA – 061.hu

Hivatalosan 2020. július 24-én (tegnap) kezdődött volna az 50. Glastonbury Fesztivál, amelyre – a jubileum okán – az eddigi legerősebb névsorral készültek a szervezők. Diana Ross, Dizzee Rascal, Dua Lipa, Fatboy Slim, FKA Twigs, Kendrick Lamar, Lana Del Ray, Noel Gallagher’s High Flying Birds, Paul McCartney, a Pet Shop Boys, Sinéad O’Connor, Taylor Swift és Thom Yorke a Radioheadből is a fellépők között volt. Aztán a koronavírus romba döntött minden tervet. Bár a szervezők nagyon bíztak a fesztivál megtartásában, március második felében végül lefújták az eseményt. Ez azonban nem akadályozta meg a BBC-t abban, hogy stílusosan ünnepelje a fesztivál 50. évfordulóját. Június 25-29. között a BBC a „Glastonbury Experience” magyarítva a „Glastonbury élményét” a saját csatornáin valamint a BBC iPlayeren, a BBC Rádióban és a BBC Soundson keresztül közvetíti.

A műsorszolgáltató létrehozott egy pop-up csatornát – a BBC Glastonbury-t -, amelynek célja bemutatni a Glastonbury elmúlt 50 évének legfontosabb eseményeit, míg a BBC Two, a BBC Four és az iPlayer klasszikus előadásokkal készült a fesztivál hétvégéjén. A BBC iPlayer-en elérhető szettek közül néhányat soha nem jelentettek meg teljes egészében, de most újrahallgatható. Ilyen pl. Adele 2016-os fellépése, Beyoncé 2011. évi debütálása, David Bowie 2000-es, a Coldplay 2016-os és Jay-Z 2008-as koncertje is, valamint egy ritkán sugárzott Oasis-szett 1994-ből. A BBC Radio 6 Music-on pedig Emily Eavis főszervező lesz majd a vendég június 26-án, pénteken reggel 8:30-tól délig. A BBC Sounds lesz a legfontosabb helyszíne az eseményeknek, több mint 20 archív koncertfelvétel lesz újrahallható. A koncertfelvételek a műsorszolgáltató YouTube-csatornáján keresztül is elérhetőek. További részletek ITT.

Fotó: BBC

Emily Eaves főszervező a BBC-nek azt nyilatkozta: nagyon várja már mostani a hétvégét, amely időutazás lesz a múltba és amelyen megismerhetjük a fesztivál történetét, újra átélhetjük a többi között David Bowie, Adele, az REM, Beyoncé, a The Rolling Stones, Jay-Z és Billie Eilish koncertjét is.

„Én és apám biztosan nézni fogjuk!”

A BBC mellett Glastonbury színpadai (Pyramid Stage, The Other Stage, West Holts, The Park, John Peel) is fantasztikus virtuális szórakozást kínálnak. Pl. összeállítottak Spotify lejátszási listákat. Minderről Emily Eaves is posztolt az instán.

Instagram will load in the frontend.

Csütörtökön délben (magyar idő szerint 13 órától) volt a nyitóceremónia, amely egy globális meditáció volt. A Galstonbury Glade nevű színpada 2004-2012 között egyfajta különálló elektronikus zenei fesztiválnak is otthont adott. Itt a techno és house mellett helyet kaptak olyan stílusok is, mint a psytrance, ambient breakbeat, breakcore, dubstep A szervezők ennek a színpadnak a neve alatt egy teljes napot szentelnek az idén februárban, tüdőembólia következtében elhunyt brit zenei producer és DJ-nek, Andrew Weatherallnak.

Fotó: Facebook

A hétvégére pedig exkluzív szettekkel készültek. Ezeket ITT lehet majd streamelni, később pedig felkerülnek a Mixcloudra. A felkérésnek eleget téve Dave Seaman, Eatstatic, Nick Warren, Regan, Simon Shackelton, Slam, System 7, Timo Maas, Tom Real, Tristan és Youth is készített egy mixet az 50. évfordulóra.

Fotó: Facebook

A fesztivál szervezői szeretnék, hogy minél többen bekapcsolódjanak, akár otthon felállított sátrakkal, zászlókkal, fesztivál ételekkel és saját készítésű karszalaggal, és mindezeket #Glastonbury2020 hashtaggel megosztanák. Azt remélik, hogy a közönség egy csodálatos #GlastoAtHome élménnyel gazdagodik majd.

NÉZD MEG A VILÁG LEGHÍRESEBB FESZTIVÁLJÁT A BBC WEBKAMERÁJÁN KERESZTÜL

A kis fényképezőgép segítségével körbe lehet járni a Worthy Farmot, látható a Pyramid Stage, a John Peel és a Greenfields is. De nem csak jelenállapotot lehet megtekinteni, mert a kamera 2015 óta rögzít. Egészen addig vissza lehet menni az időben, és meglesni, hogyan nézett ki akkor a híres legelő. Természetesen fesztivál pillanatokat is megörökített a kamera. Jó kis időutazás!

EGY KIS FESZTIVÁLTÖRTÉNELEM

A brit kultúra egyik legfontosabb eseményét az élet tette azzá, ami. Nem volt benne semmi előretervezett. Alapítója, Michael Eavis ugyanis tengerésznek készült, de 19 évesen apja halála után át kellett vegye az angliai Somersetben található családi tejgazdaságot. Ez – a ma már kibővített legelő – adott otthont 1970. szeptember 19-én – egy nappal Jimmy Hendrix halála után – az első Glastonburynek, amit akkor még Pilton Pop, Blues és Folk Fesztiválnak hívtak. A rendezvényre 1500-an mentek el, és 1 fontba került a jegy (idén 265 fontot mintegy 100 ezer forintot kértek érte). Michael Eavisre és így Glastonburyre is nagy hatással volt a ’60-as évek hippimozgalma. Bár az 50 év alatt látszólag nagyot változott a fesztivál, mégis többről szól annál, mint, hogy a mainstream aktuális sztárjai fellépésnek. A Worthy-farm többi helyszínén színházi társulatok, táncosok, cirkuszművészek lépnek fel nagy számban, képzőművészek állítanak fel installációkat. Emellett Michael és lánya Emily Eavis (ő vette át apjától 2000-ben, 20 évesen a fesztivál irányítását) szívügye a környezetvédelem. Tavaly először műanyagmentes volt Glastonbury. Csak újrahasznosítható üvegben árusítottak italokat, és mindenkit arra kértek, hogy csak ezeket használja. Évek óta szelektíven gyűjtik a szemetet és száztonnás nagyságrendben komposztálják azt, amit a fesztiválozók hagynak maguk után. Az áramellátást pedig szélturbina, illetve hulladéknak minősülő olajból készült üzemanyaggal működő aggregátorok szolgáltatják. A műszaki és biztonsági személyzet kivételével a fesztivált főként önkéntesek szervezik. A kilencvenes évek elejétől pedig minden ötödik évben elmarad a fesztivál, hogy a természeti környezetnek legyen ideje regenerálódni. Legutóbb 2018-ban nem volt Fesztivál.

Fotó: Glastonbury Fesztivál

TIPPEK, HOGYAN TEREMTS FESZTIVÁLHANGULATOT AZ OTTHONODBA

Mivel a Glastonbury-t a világjárvány miatt lemondták, az egyik Worcestershire-ben lakó család úgy döntött, hogy a saját kertjében építi fel az ikonikus fesztivált – számolt be róla a Huffington Post. Az 50 éves Fiona Rees, 43 éves férjével és 11 éves fiával, Dylannel hatalmas rajongói a fesztiválnak. Fiona 67 éves apja segítségével varázsolt kertjében fesztivál hangulatot. Felépítették a main stage-et, egy bárt, van saját kempingjük és egy WC is.

Fiona megosztott pár tippet azzal kapcsolatban, hogyan csináljunk otthon saját zenei fesztivált. Lássunk néhányat közülük:

1. Készíts jegyet. Ez egy szórakoztató feladat lehet, különösen, ha vannak gyerekeid. ITT találhatsz poszter, karszalag és a főszínpad nyomtatható verziója.
2. A fesztiválok fontos része az öltözködés. Itt az idő, hogy előkerüljenek az olyan nélkülözhetetlen alapkellékek, mint a virágos fejpánt, csipke top, táska, ékszerek, csillámpor, tollak és ne felejtsük el naptejet és a kalapot vagy napernyőt sem.
3. Harmadik pontként inspirálódj! Tanuld meg, hogyan valósítható meg a fesztivál érzés a kertben dekorációval.
4. Állíts sátrat!
5. Húzz gumicsizmát! (A briteknél általában nem múlik el fesztivál eső nélkül, ahogy lassan nálunk sem.)
6. Készíts olyan ételeket, amiket fesztiválokon eszel!
7. És ha mindez már megvan, nézd meg a műsort. A következő napokban újra átélhetőek az elmúlt évek koncertjei. A Glastonbury Fesztivál weboldalán rengeteg virtuális rendezvény található felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt, ha pedig nem akarsz a laptop elé szorulni, akkor egyszerűen csak feküdj ki a napra és indítsd el az Glastonbury lejátszási listát.
8. Dokumentáld az élményt! Készíts fotót és oszd meg a közösségi médiában a #Glasthomebury-vel. Ez egy olyan fesztivál lesz, amelyet soha nem fogsz elfelejteni, az biztos!
 
KÉT FESZTIVÁL EGY HÉTVÉGE ALATT
 
Június 26-án kezdődik és 72 órán át tart a Half Wild Synthesis Live: 72 Hour Digital Festival. A 3 nap alatt 33 legenda fog zenélni a világ számos pontjáról. Stílusok tekintetében a chilltől a house-on át a psytrance-ig minden lesz. A teljesség igénye nélkül álljon itt pár név a fellépők közül: Gaudi, Robert Babicz, Kaya Project, Jamie Stevens, Banel, Regan, Tetrameth, Grouch, Laughing Buddha, Dickster. A teljes line up ITT található.
 

Fotó: Facebook

 
Címlap: Glastonbury Fesztivál