televízió;természetfilm;

2020-06-06 10:30:00

Meglátni a napállatkát

A Kárpát-medence vizeiben megannyi egysejtű él. A mikroszkóp felfedi varázslatos világukat, amiről most film is készült.

Szabadtéri vizeinkben fürdőzve, vagy partjukon lábat lógatva ritkán fedezzük fel az élővilág legkisebb tagjait, ám a parányi élőlények a Kárpátok kristálytiszta forrásainak vizében éppúgy jelen vannak, akár a kacsaúsztatókban. Az emberi tevékenység által nagyban befolyásolt életükről és formagazdaságukról új információkat tudhatunk meg a Természetfilm.hu Tudományos Filmműhelyének művében, amely a harmadéves biológus hallgatót, Becz Barnabás Álmost kíséri el a kutatóútján. A Kalandjaim a parányok világában című ismeretterjesztő filmet június 7-én vetíti a Duna Televízió, a képernyő előtt ülve a folyókban, tavakban, szikes tócsákban, a Kis-Balaton vizében és a Ráckevei Duna-ágban is megtalálható mikroorganizmusok életét figyelhetjük meg.

Becz Barnabás Álmos a gödöllői Nemzetközi Természetfilm Fesztivál mentorprogramjának győzteseként kezdett dolgozni a Természetfilm.hu Tudományos Filmműhely stábjával a 2018-ban közzétett (a YouTube-on is elérhető) Egy csepp harangjáték című kisfilmen. Ezt követően ifj. Kollányi Ágoston rendező – lehetőséget látva a közös munkában – pályázatot nyújtott be, amit a Média Mecenatúra program támogatott. Két éven át készült a film, a stáb egy mikroszkópos vizsgálatokra alkalmas lakókocsival járta be a Tátrát, a Tisza vidékét, a Szigetközt és a Kiskunságot.

Napállatkákat, harangállatkákat, kerekesférgeket is megismerhetünk a filmből, amelyek méretük ellenére gyorsan érzékelik a víz állapotának változásait, s ők az elsők, akik az egyre növekvő mértékű mikroműanyag szennyezést (öt milliméternél kisebb, a műanyag bomlási folyamata során keletkező darabok) is megtapasztalják. Az apró lények megóvása mindannyiunk érdeke, mert lényeges szerepet játszanak például a szennyvíztisztításban – nélkülük nem folyna tiszta víz a konyhánkban sem.

A téma bárkit könnyedén gyerekké tud tenni, és korosztály nélkül képes lelkesíteni – hangsúlyozta lapunk kérdésére Becz Barnabás Álmos, aki szerint, ha egyre többen azonosulnának a mikrovilággal, a csillagászati közeghez hasonlóan a mikroszkópos mozgalom is nagyobb méreteket ölthetne. Ez a ritka egysejtűek megtalálásában is segíthetné a jelenleg kis számban ezzel foglalkozó kutatócsoportot. A fiatal kutató lelkesedését, a film lélegzetelállító felvételeit és olykor szinte elképzelhetetlen közelségű képeit látva valóban bárkinek könnyedén megjöhet a kedve, hogy mikroszkópot ragadjon vagy figyelmesebben szemlélje természeti környezetét. 

Infó: Kalandjaim a parányok világában, Duna Televízió, június 7., 13:35. A filmet egy hétig a Médiaklikken, a későbbiekben a www.termeszetfilm.hu weboldalon is megtekinthetik.